Õpiraskused ja biofeedback teraapia – trotsist sai rõõm
11-aastase Greta ema Jane
Kui minu tütar Greta sündis, siis tundus ta esmapilgul täiesti terve. Hiljem aga selgus, et tal on kaasasündinud geenimutatsioon, mis põhjustab talle peamiselt füüsilisi raskusi. Üks hetk tekkisid tal siiski ka õpiraskused ja trots õppimise suhtes.
Greta oli 8-kuune, kui selgus, et tema areng on aeglustunud. Uuringutega tuli välja, et tal on väikeajus muutused ehk ajukahjustus.
Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.
Alles 3,5-aastaselt diagnoositi tal geenimututasioonist tingitud spinotserebellaarne ataksia.
Tal on väikeajukahjustustest tulenevaid koordineerimatuid ja kohmakaid liigutusi, kõnnakuhäiret ja tasakaalu kadu. Tänaseks on tuvastatud üle 40 erineva spiotserebellarataksia liigi. Gretal on tüüp 5, mis on maailmas haruldane ning Eestis on Greta ainus selle diagnoosiga laps.
Kuna Greta on erivajadusega, olen võtnud endale põhimõtte proovida teda igakülgselt toetada. Greta käib väga paljudes erinevates teraapiates, mis toetavad peamiselt tema füüsilist keha. Ühel hetkel märkasin, et Gretal on probleeme keskendumisega ja tema õpiedukus hakkas langema. Ma ei olegi päris täpselt aru saanud, kas need probleemid on tingitud tema haigusest või on need tavapärased n-ö kasvuraskused.
Otsisin erinevaid võimalusi ja lugesin, et biofeedback teraapia võib õpiraskuste puhul olla abiks. Mulle tundus see ka hea keskendumisharjutus Greta jaoks, kuna teraapias peaks ta tund aega ühe koha peal rahulikult istuma.
Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.
Biofeedback teraapia hakkas Gretale kohe meeldima.
Kui vahel on teiste teraapiatega ikka nii, et igakord ta rõõmuga ei lähe, siis biofeedback teraapiasse läheb ta alati meeleldi. Ma tean, et ta joonistab seal ja suhtleb terapeudiga. Minu jaoks on juba see positiivne, et tahab teraapias käia.
Mäletan selgelt, et pärast teist teraapias käimise korda hakkas Greta mind pidevalt kallistama. Ma tean, et talle on kehaline kontakt oluline. Ta kallistab oma sõpru kogu aeg, aga meil ei ole omavahel see seni väga kombeks olnud. Nüüd aga tundus, et ta tahtis järsku kogu aeg ka mind kallistada. Samuti räägib ta rohkem mulle oma tunnetest. Lisaks poeb ta sagedamini mulle öösiti külje alla kaissu ega taha enam oma voodis üksi magada.
Greta elus on olnud viimastel aastatel palju muutusi. Me elame juba mõned aastad kahekesi ning hiljuti suri ka tema vanaema. Tunnen, et sellest hetkest, kui alustasime biofeedback teraapias käimist, on ka nende teemadega rohkem rahu.
Gretale üldiselt väga meeldib koolis käia, sest seal ta kohtub oma sõpradega. Sõbrad on tema jaoks kõige tähtsamad. Tänu biofeedback teraapiale on ka trots õppimise suhtes kaduma hakanud. Gretal on väga suur vajadus olla edukas. Ta elab raskelt üle läbikukkumisi.
Pärast biofeedback teraapiaga alustamist on ta ebaõnnestumistega edukamalt toime tulnud.
Ma näen, et ta on enesekindlam ja tuleb varasemaga võrreldes kergemini erinevate tegevustega kaasa ning on valmis rohkem pingutama. Varem ei meeldinud talle üldse lugeda. Hiljuti leidis ta aga raamatu, mis talle meeldib ja ta on seda juba mitu korda iseseisvalt lugenud.
Ma usun, et biofeedback teraapia on aidanud kaasa Greta teiste teraapiate õnnestumisele. Õpiraskused ei ole täielikult ületatud, aga olukord on oluliselt paranenud. Väljakutseid ja raskemaid päevi tuleb ette endiselt, aga ta suudab tagasilöökidega palju paremini toime tulla. Näen, et Greta on ise rahulolevam ja õnnelikum.