MER Biofeedback® teraapia Lifekeskuses

Soovid parandada oma vaimset heaolu, tõsta elukvaliteeti, ennast sügavamalt tundma õppida, paremini mõista ning oma mõtetele ja käitumisele seletusi leida? Kas Sinu mureks on pidev ärevus, tunned, et oled läbipõlenud või vaevab Sind hoopis depressioon? Võib-olla on Sul raske leida elus tasakaalu, tunda siirast rahulolu või Sa ei tea täpselt, mida elult soovid?

Lifekeskuses praktiseerime MER Biofeedback® teraapiat, mis on Eestis ja maailmas ainulaadne. MER Biofeedback® terapeudid kasutavad L.I.F.E. biotagasiside seadet, et tuvastada ja tasakaalustada elu jooksul väljakujunenud emotsionaalseid ja vaimseid sisepingeid. Teraapiaseansil on võtmeroll terapeudil ja biotagasiside seade on talle abivahend.

Mille poolest erineb MER Biofeedback® teraapia teistest teraapialiikidest?

Lifekeskuse terapeut koostöös biotagasiside seadmega leiab üles ja tasakaalustab:

 • Alateadlikud mõttemustrid ja piiravad uskumused ehk automaatsed programmid, mis on meie sisemisteks käivitajateks.
 • Alateadlikud käitumismustrid ja automaatsed emotsionaalsed reaktsioonid.
 • Sundmõtted ja sundkäitumise.

Kliendil ei ole vaja teraapias meenutada ega kirjeldada oma negatiivseid elusündmusi või traumaatilisi kogemusi. Antud terapeutilise lähenemise korral ei ole terapeudil vajadust küsida küsimusi ega kaardistada minevikus juhtunut. Seega – kui ei soovita, siis ei pea teraapiaseansil ise mitte midagi rääkima. Lifekeskuses praktiseeritav MER Biofeedback® teraapia on toetav terapeutiline sekkumine, kus vastupidiselt enamikele teraapia liikidele räägib terapeut kliendist, mitte klient iseendast.

Lifekeskuses töötavad ainult vastava koolituse läbinud ja sertifitseeritud MER Biofeedback® terapeudid. Tänu kogemustele (üle 19 aasta ja 21 000 teraapia tundi praktikat) L.I.F.E. biotagasiside seadmega oleme välja töötanud MER biofeedback® meetodika ja valinud seadmest välja ainult need stressinäitajad, mis annavad klientidele kiiremaid ja efektiivsemaid tulemusi.

Milline on klientide tagasiside?

Klientide tagasiside põhjal oleme kogenud, et antud teraapia abil on võimalik vabastada nii sünnipäraseid kui ka traumade tagajärgede poolt tekkinud harjumuspäraseid negatiivseid automaatmõtteid ja emotsioone. Näiteks kui ärevuse-, hirmu-, viha-, süütunde-, kurbusemustrid vabanevad/taanduvad, muutub inimene vähem vastuvõtlikuks automaatsetele stressireaktsioonidele ehk käivitajatele.

Teraapias kasutatavas seadmes on lai valik klienti puudutavaid mõttemustreid, piiravaid uskumusi ning negatiivseid emotsioone. Näiteks nagu ärevus, hirmud, viha, kurbus/melanhoolsus, madal enesehinnang/ebapiisavuse tunne, süütunne, üksindus, kurnatus/väsimus, sallimatus jne. Igal kliendil on just lähtuvalt enda elukogemustest välja kujunenud ja kinnistunud endale omapärased negatiivsed mõttevormid ja blokeeringud. Sellest tulenevalt on antud teraapia toeks väga erinevate ja mitmekülgsete teemade puhul.

Teraapiaprotsessi käigus on võimalus ennast paremini tundma õppida ehk näha enda sisemaailmas toimuvat. Klient teadvustab kahjustavaid käitumismustreid ning muutub nende suhtes tähelepanelikumaks, millest lähtuvalt on tal edaspidi parem võimalus jälgida enda käitumismustreid ja teha läbi selle positiivseid muutusi oma elukvaliteedi parandamiseks.

MER Biofeedback® teraapia tulemused

Enamus kliente on andunud meile tagasisidet juba pärast esimest teraapiaseanssi. Kliendid on kirjeldanud teraapia tulemusi järgmiselt:

 • Vähenenud sundmõtted ehk negatiivsed automaatmõtted, sh varasem mõtete segadus ja -rohkus, nö virr-varr, on taandunud.
 • Vähenenud emotsionaalsed pinged ja suurenenud stressitaluvus.
 • Vähenenud emotsionaalne ja vaimne kurnatus.
 • Vähenenud ärevus, paanikahood, hirmud, foobiad, liigne muretsemine.
 • Vähenenud kurbus, ängistus, melanhoolsus, üksilduse tunne, madal enesehinnang/ebapiisavuse tunne, süütunne.
 • Vähenenud tundepuhangud (agressiivsushood, ärrituvus, viha).
 • Suurenenud eluenergia ja entusiasm.
 • Rohkem rõõmu, positiivsust, tegutsemistahet ja motivatsiooni.
 • Paranenud teadlikkus iseendast (mida mina soovin, mida mitte; mis on minu jaoks õige, mis vale), teistest inimestest ja olukordadest.
 • Suurenenud julgus teha soovitud muudatusi oma elukvaliteedi parandamiseks ehk inimesed hakkavad oma elu muutmiseks tegema konkreetseid tegevusi.
 • Suurenenud enesekontroll ehk saadakse paremini lõdvestuda ning oma stressitaset ja tundeid võrreldes varasemaga rohkem märgata ja ka tasakaalus hoida.
 • Vähenenud hüperaktiivsus, püsimatus ja impulsiivsus.
 • Paranenud õppimisvõime ja keskendumine ning tähelepanuvõime.
 • Paranenud kognitiivsed oskused ehk oskus erinevat infot (tekst, numbrid, ruumilised objektid jne) lugeda, mõista, olemasoleva teadmisega seostada, meelde jätta ja kasutada.

Teraapiaprotsessi läbimisega kaasnevad kliendi jaoks uued positiivsed mõtlemis- tegutsemis- ja olemisviisid. Teraapia toetab uute positiivsete mõttemustrite tekkimist, vaimset heaolu ja emotsionaalset tasakaalu.

Ka kliinilised uuringud on näidanud erinevate biofeedback teraapia liikide efektiivsust. Uuringud on kättesaadavad rahvusvahelises meditsiini raamatukogus (PubMed).

Sellega seonduvalt on Kanada ja USA ravikindlustused lisanud biofeedback teraapia oma teenuste nimekirja. 

Kuidas toimub stressinäitajate testimine ja tasakaalustamine?

MER Biofeedback® teraapias mõõdab terapeut L.I.F.E. seadme abil kliendi sisepingeid ja stressinäitajaid heli, valguse ja värvidega ehk madalsagedustega. Näiteks samal põhimõttel töötab ka nutikell. Biofeedback teraapia seadme abil on ohutu, mitteinvasiivne ja mittemanipulatiivne ning ilma negatiivsete kõrvalmõjudeta meetod. Seade töötab kahesuunaliselt, st mitte ainult ei testita mõttemustreid ja emotsioone, vaid sama seansi käigus ka tasakaalustatakse need. Protsessi käigus kuvab seade ekraanil inimese negatiivseid mõtte- ja käitumismustreid, piiravaid uskumusi, emotsioone ja sundmõtteid, edastades terapeudile teavet kirjelduste ja protsentide kujul. Terapeut kirjeldab biotagasiside seadmega sünteesitud info põhjal kliendile, millised stressinäitajad tekitavad temas pingeid ja takistavad elus edukalt edasi liikumist. Sellest tulenevalt ei ole kliendil vaja teraapiaseansi käigus meenutada ega kirjeldada negatiivseid elusündmusi või traumaatilisi kogemusi. Antud terapeutilise lähenemise korral ei ole terapeudil vajadust küsida küsimusi ega kaardistada minevikus juhtunut. Seega – kui ei soovita, siis ei pea teraapiaseansil ise mitte midagi rääkima. Lifekeskuses praktiseeritav MER Biofeedback® teraapia on terapeutiline sekkumine, kus vastupidiselt enamikele teraapia liikidele räägib terapeut kliendist, mitte klient iseendast. Lisaks kasutame igal teraapiaseansil Neurofeedback (neurotagasiside) ehk EEG biofeedback tarkvara sarnast programmi, mille abil tasakaalustame ajulaineid ja ajupoolkerasid. See toetab aju kognitiivsete võimete suurenemist ja eneseregulatsiooni paranemist, sh parandab vaimset võimekust/oskusi erinevat infot (tekst, numbrid, ruumilised objektid jne) lugeda, mõista, olemasolevate teadmistega seostada, meelde jätta ja kasutada. Teabevahetus biotagasiside seadmega toimub andurite kaudu. Andurid on valmistatud spetsiaalsest juhtivast silikoonist, mis võimaldab arvuti USB-pordi ja multifunktsionaalse liidesekasti kaudu tekitada madalsagedusimpulssi. Seadme abil tehtud testimine põhineb seosel „tegevus ja reaktsioon”, rakendades kliendile väljakutset („tegevus”) ja mõõtes inimese keha reaktsiooni, kui see väljakutsele vastab („reaktsioon”). Seadme toimimisviisi aluspõhimõte on järgmine: seade saadab anduritele ruudu laine signaali amplituudiga 5 volti ja 50%-lise töötsükli. Seadme kasutatav sagedus on ligikaudu 47,3 kHz. Tea ka seda, et MER biofeedback® teraapia:
 • ei asenda arstiabi ega käimasolevat ravi;
 • sobib kasutamiseks koos ravimite, tavameditsiini ja loodusravimeetoditega;
 • on mõeldud igas vanuses inimestele, alates väikelapsest (1. eluaastast) kuni eakani;
NB! MER Biofeedback® teraapiat ei tehta rasedatele ning inimestele, kellel on südamestimulaator, glükoosisensor või kellele on siirdatud organ(eid).

Teraapiaseansi kirjeldus

MER Biofeedback® teraapiaseansi ajaks suunatakse klient mugavalt tugitooli istuma. Arvutiga ühendamiseks kinnitatakse seadme andurid ümber tema pea, randmete ja pahkluude. Teraapia ajal seadme kasutamine on analoogne nutikella kasutamisele.

Väikelapse puhul kinnitatakse andurid ümber pea või kõhu.

Seansi ajal räägib terapeut kliendist positiivses vormis ning klient tunneb end turvaliselt. Laste jaoks on kohapeal ka raamatud, joonistusvahendid ja mänguasjad ning laps saab soovi korral teraapia ajal mängida. Samuti võib kaasa võtta last huvitava mänguasja või mängu.

Terapeut annab teraapia ajal igale kliendile personaalseid positiivseid soovitusi elukvaliteedi parandamiseks. Pärast seanssi tunneb enamik inimesi end lõdvestunult ja lõõgastunult.

Lifekeskuse Tartu filiaal

Alateadlike mõttemustrite kujunemine ja nende mõju

Alateadlikud mõttemustrid ja piiravad uskumused on emotsioonide- ja kogemustepõhised programmid, mis tekivad, kui me midagi näeme, kuuleme, tunneme ehk kogeme. Seega – elukogemused määravad meie uskumused. Nende uskumuste kvaliteet oleneb sellest, millises keskkonnas üles kasvasime või millises elame hetkel. Meie mõttemustrid ja uskumused on need mõtted, mida teadlikult või alateadlikult aktsepteerime kui tõde oma elus. Me kas oleme neist teadlikud või mitte, need siiski mõjutavad meie reaalsust ning takistavad meil vabalt ja mõnusalt elada.

Need programmid käivituvad automaatselt ehk me ei teadvusta neid, juhtides meie otsuseid ja käitumist ning kujundades seeläbi meie elu. Näiteks on puuduse tunne üks sagedasemaid programme, mida oleme endale tahtmatult programmeerinud ja mis meie elu olulisel määral mõjutab. See on alateadlik piirav uskumus nagu näiteks: ta on minust targem; ta on minust ilusam; ta on minust rikkam jne.

Negatiivseid mõtte- ning käitumismustreid võib aktiviseerida ükskõik milline sündmus, koht või inimene, millega me kokku puutume. Need on alateadlikud käivitajad, millele järgneb automaatne reaktsioon ehk emotsioon. Enamasti me ei teadvusta, kui palju erinevaid negatiivseid emotsioone meie elu iga päev juhivad. Nende emotsioonide ajel tehakse sageli valesid otsuseid, mida hiljem kahetsetakse. Need panevad klammerduma inimeste, asjade, ideede või uskumuste külge. Paljud inimesed juhinduvad elus sellest, mida nad olukordade või asjade suhtes tunnevad ja otsustavad tekkinud emotsiooni ajendil.

Lifekeskuses töötavad ainult vastava koolituse läbinud ja sertifitseeritud MER Biofeedback® terapeudid.

Ülle
Toomeoja

Ülle on pühendunud biofeedback teraapia praktiseerimisele alates 2003. aastast.

Angelika
Randjärv

Angelika on just läbi biofeedback teraapia praktiseerimise leidnud oma südame tee.

Veronika
Allas

Veronika teab kogemuslikult, et biofeedback teraapia abiga on võimalik jõuda sisemise rahuloluni.

Margot
Voronovski

Margot on biofeedback terapeudina leidnud oma koha, kus saab südamest nautida seda, mida igapäevaselt teeb.

Kristo
Epner

Kristo soovib biofeedback terapeudina julgustada kliente võtma ette muudatusi oma elukvaliteedi parandamiseks.

Katrin
Kikerpill

Katrin aitab inimestel üles leida ja vabastada takistavad mõttemustrid, mis ei lase neil elu kergusega nautida.

Alice
Aav

Alice teab, et emotsionaalse keha tervendamine avab ukse füüsilise keha tervenemiseks.

Marili
Otstavel

Marili loodab biofeedback teraapia terapeudina pakkuda klientidele eneseleidmist ja -usaldamist.

Me oleme biofeedback teraapia teerajajad Eestis