Armastus ja sõltuvussuhe – kuidas neid eristada?

Armastus ja sõltuvussuhe – kuidas neid eristada?

Mõned nädalad tagasi avaldamise põhjaliku artikli, milles selgitasime, mis asi on kaassõltuvus. Nüüd aga vaatame lähemalt, mida kujutab endast üks kaassõltuvuse vorme – sõltuvussuhe.

Tegemist on kahe erineva mõistega tulenevalt erinevatest suhte iseloomudest. Kaassõltlane on keegi, kes usub, et teine inimene ei suudaks ilma temata toime tulla. Suhtesõltlane aga ei oska ise ilma oma partnerita eksisteerida.

Ka siin teatakse erisuguseid sõltlasi. On sõltuvussuhteid, kus sõltlane on haakunud ühe kindla inimese külge ega kujuta elu ette ilma temata ning on sõltlasi, kes lihtsalt ihalevad suhte järele, olenemata sellest, kellega suhet luuakse.

Armastus ja sõltuvussuhe artikkel

Pildi autor: Senivpetro, Freepik

sõltuvussuhe

Pildi autor: Freepik

Millal saab armastusest sõltuvus?

Lühike vastus on, et see, mida sõltlane tõlgendab armastusena, ei ole tõenäoliselt midagi, mida enamus teisi inimesi armastusena ära tunneksid.

Ehk et võib juhtuda, et nendes suhetes, kus üks osapool on suhtesõltlane, ei olegi vastastikust, lugupidavat ja teineteist toetavat armastust.

Kuidas suhtesõltuvust ära tunda? Sa võid olla suhtesõltlane, kui:

  • sinu suhted on tihti sarnase mustriga: ollakse koos, minnakse lahku ja siis ollakse jälle koos jne;
  • oled mõtetega pidevalt suhte juures;
  • sinu suhte üks osapool on ebatervelt klammerduv ehk äreva kiindumussuhte tüübiga ja teine ebatervelt eemalehoidev ehk vältiva kiidumussuhte tüübiga;
  • probleemide osas peidetakse pea liiva alla ja nende olemasolu ei tunnistata;
  • sinu meeleolu on väga kõikuv. Kord on kõik suurepärane, järgmisel hetkel oled sügavalt kurb;
  • suhtes on keerulisi päevi rohkem kui ilusaid;
  • hakkad iseendas kahtlema;
  • sul on kujunenud teisigi sõltuvusi. Üks sõltuvus võib võimendada teist. Stressirohke suhe võib tõugata tarvitama liigselt alkoholi, narkootikume või viia mõnel muul moel sõltuvuskäitumiseni;
  • sa ei suuda end teise ees kehtestada ega oma vajadusi väljendada;
  • tunned end sageli üksildasena;
  • sa ei räägi sõpradele, mis toimub;
  • sind vaevavad seletamatud haigused. Sõltuvussuhtes võivad pikaajalise stressi mõjul kujuneda psühhosomaatilised sümptomid ehk valud ja vaevused, mille põhjust ei suuda arstid tuvastada.

Suhte algusfaasis oleme sageli kõik roosade prillidega ja vaatame oma vastleitud partnerit kui maailma kõige kenamat, targemat ja õigemat. Kui ilmnevad kaaslase omadused või käitumismustrid, mis on vastuvõetamatud, siis olenemata armumisest, kipume neid siiski pahaks panema. Vähimal määral me arutleme nende üle, tõdeme nende olemasolu või loobume suhtest ja liigume edasi.

Suhtesõltlane on võtnud aga eesmärgi hoida see suhe alles juhtugu mis tahes, sest tema suurim hirm on jääda üksi. Ta vabandab oma kaaslase ebameeldivat või ebasobivat käitumist, varjab ja ignoreerib seda. Reeglina ebaturvalises kasvukeskkonnas kasvanud sõltlane ihaldab turvatunnet ja kindlust, mida partner suudab pakkuda, olenemata sellest, et ta ei ole hea suhte kaaslane. Võimalik, et partner on hästi kindlustatud või tal on teiste seas hea maine. Lähedussõltlane kinnitab endale, et need hüved kaaluvad üle kõik muu.

Veelgi enam – suhetest kramplikult kinni hoidvad inimesed hakkavad otsima viise, kuidas iseennast muuta, et paremini kaaslasega sobida.

Kõik teed viivad lapsepõlve

Nii nagu me kaassõltuvuse artiklis juba kirjutasime, viivad ebatervete kiindumussuhete jäljed alati tagasi varasesse lapsepõlve. Meie esimesed suhted olid ju oma vanematega. Nemad õpetasid meile, mida tähendab armastus.

Ka suhtesõltlane on õppinud tõenäoliselt just oma perekodust, et ta on abitu ja peab alistuma, sest ta ei saa oma elu kontrollida. Nii nagu oli lapsena. Võimalik et ta ei usu, et saab või tohib oma õiguste eest seista. Suhtesõltlane kannatab reeglina madala enesehinnangu all. Ta ei austa iseennast ega eelda, et seda peaks tegema ka partner.

Nii nagu iga sõltuvuskäitumise puhul, põgeneb ka suhtesõltlane oma valu eest. Valusad võivad olla mahasurutud mälestused ja iseendale otsa vaatamine. Suhtesõltlased satuvad sagedamini ka suhetesse, kus kaaslane on emotsionaalselt või füüsiliselt vägivaldne. Üks osa sellistest suhetest on isolatsioon. Olles oma keerulise suhtega üksinda, ilma sõprade ja lähedaste toeta, on seda raskem veenda end suhtest lahkuma.

Kui aga suhtesõltlasel õnnestub suhtest lahkuda, siis huvitaval kombel võib endisest klammerdujast saada uues suhtes eemalehoidev partner. See võib olla tingitud hirmust kogeda uuesti seda, mis eelmises suhtes valusalt läbi tehti. Nii äreval kui vältival tüübil on üks baasomadus – väärtusetuse tunne. See on lapsepõlvest kaasa võetud teadmine, et nad on ebaolulised, mistõttu nad ei ole kunagi päriselt saanud kontakti iseendaga ning on täiskasvanuna asunud otsima seda äratundmist suhetes.

Pildi autor: prostooleh, Freepik

Suhtesõltuvusest tervenemine

Kuigi lapsena õpitud, ei tähenda, et see peab olema eluaegne karistus. Inimesed on imelised olendid, kes suudavad teadvustada, analüüsida ja ümberõppida.

Nii nagu klassikaliste sõltuvuste puhul, on suhtesõltuvusest väljumisel esimeseks sammuks iseendale tunnistamine, et mul on probleem ja ma olen selle ees võimetu. Tunnistamine, et vajame abi, ei tähenda nõrkust ega seda, et muutust ellu viia ei ole võimalik.

Iseendale teadvustades probleemi olemasolu, saab asuda õppima, mida tähendab suhtesõltuvus, mis on erinevad kiindumussuhete tüübid, mida tähendavad emotsionaalne ja vaimne vägivald. Tuleb teha endale selgeks, milliste tunnuste järgi ära tunda ebatervete käitumismustritega inimesi ja kahjustavaid suhteid. Edasi tuleb juba õpitu praktikasse üle võtta ning teha teadlikult paremaid valikuid.

Artikli pilt sõltuvussuhe

Pildi autor: cookie_studio, Freepik

MER Biofeedback® teraapia

Kui kujunemas on teadmine, et suhe, mis ma arvasin, et on armastav, on tegelikult mürgine, on see erakordselt valus. Sageli valime endale ebaturvalised partnerid, kuna see on muster, mida nägime üles kasvades. Need suhted ja inimtüübid on meile tuttavad, omamoodi kodused, kuigi kahjulikud.

Vältiv kaaslane toob meis esile selle haava, mille saime lapsepõlves. Hirm, et mind hüljatakse uuesti, jään taaskord üksi – see on talumatu. Isegi talumatum mõttest jätkata suhet, milles tegelikult armastust ega austust ei ole.

Iseendale tunnistamine ei pea tähendama tingimata, et äsja avastatud teadmist tuleks maailmale kuulutada. Kui oma mure sõnadesse panemine tundub liialt koormav ja hirmutav, on toeks MER Biofeedback® teraapia, mis on ainulaadne teraapiavorm, kus klient iseendast terapeudile rääkima ei pea.

Terapeut koostöös spetsiaalse seadmega tuvastab ja tasakaalustab negatiivsed mõttemustrid. Biofeedback seade toimib sarnaselt pulsikellale, mõõtes stressinäitajaid heli, valguse ja värvidega ehk madalsagedustega.

MER Biofeedback® teraapia ei ole imeravi, aga see on toetav abivahend, mis aitab juba alates esimesest seansist leevendada pingeid, vähendada stressi, lõõgastada ja rahustada, et soovitud muutusi oleks kergem ellu viia.

Allikad

Raadio:

 Artiklid:

Me oleme MER Biofeedback® teraapia teerajajad Eestis.