Tänulikkus – otsus olla tervem ja õnnelikum
Tänulikkus – otsus olla tervem ja õnnelikum
Tänulikkus ja tänutunne maailma, elu, inimeste enda ümber ja ka iseenda suhtes ei ole sugugi nii iseenesestmõistetav kui võiks tunduda. Meil kõigil on olenemata eluperioodi keerukusest midagi, millega oma hinge helisema panna. Miks me siis seda kogu aeg ei tunne?
Me oleme harjunud seadma endale eesmärke, mõeldes, et kui saan oma maja, olen teeninud teatud hulga raha või lõpetanud kõrgkooli, siis olen õnnelik. Pärast aga selgub kibe tõde – õnn ei saabunud. On paratamatu elu osa, et pidevalt eksisteerivad positiivsete kogemuste kõrval ka need, mis tekitavad stressi, avaldavad survet, ajavad tusaseks, kurvastavad või ärritavad.
Kuigi reeglina valitseb siiski teatud tasakaal, on nii halba kui head, kipume klammerduma just selle külge, mis on parasjagu halvasti ning unustame, mis kõik on juba saavutatud või kui palju elemente on elus olemas, mille üle rõõmu tunda.
Image by Freepik
Mida tänulikkus annab?
Tänulikkuse tunne on meeleseisund, aga ka praktiline harjutus. Oled vahel tänaval märganud endast mööduvaid inimesi, kes sundimatult naeratavad? Oled ehk mõelnud endamisi, et mille üle ta rõõmustab. Ilm on ju ometi nii külm, hinnad on poodides nii kõrged, pidevalt on haigused kallal, riigijuhid teevad viletsat tööd ja naabrimees ehitab vahetpidamata.
Nii lihtne on unustada end igapäevaste hallide varjundite küüsi ja vireleda haletsuses. Sageli viibime sellises seisundis istudes oma soojas kodus, mugaval diivanil, kaaslane samas ruumis koos meiega, lapsed kõrvaltoas mängimas, soe toit ahjus küpsemas. Elus tuleb ikka unistuste poole püüelda, aga teekonnal tuleks teadvustada ka juba saavutatut.
Kui halb tuju on kerge tulema, siis tänulikkust on vaja harjutada. Tänulikkus on teadlik otsus ja praktika, mille mõjusid on uurinud arvukad teadlased. Nad on leidnud paljugi, mis võiksid julgustada kõiki tänulikkuse praktikaid enda eluga siduma.
Image by protstooleh, Freepik
Tänulikkus:
- Toetab emotsionaalset heaolu
Inimesed, kes pidasid eksperimendi käigus tänulikkuse päevikut ning kirjutasid järjepidevalt ülesse asju, mille eest nad on tänulikud, olid füüsiliselt tervemad, tundsid end oma elu suhtes tervikuna paremini ning olid tulevikule mõeldes optimistlikumad kui need eksperimendis osalenud, kes seda ei teinud.
Katsed on näidanud, et lapsed, kes teevad tänulikkuse harjutusi, on oma pere ja kooli suhtes positiivsemalt meelestatud.
- Hoiab tervena
Ilmselt ei üllata see kedagi, et õnnelikumad inimesed on tervemad. Õnnetunne, mis on ka tänutunne, suurendab immunoglobuliin A taset kehas, mis aitab kehal viirustega võidelda. On leitud ka, et tänulikkus aktiveerib parasümpaatilist närvisüsteemi, mis aitab leevendada stressi mõjusid. Närvi-lihashaigustega täiskasvanud, kes osalesid 21 päeva kestnud tänulikkuse eksperimendis, täheldasid rohkem positiivsemat meeleolu, tundsid teiste inimestega tugevamat sidet, olid elu suhtes optimistlikumad ja magasid paremini kui need, kes tänulikkust sel perioodil ei praktiseerinud.
- Aitab eesmärke edukamalt saavutada
Katse näitas, et need inimesed, kes olid kirjutanud ülesse kõik selle, mille eest nad juba tänulikud on, olid kahe kuu jooksul suutnud oma edasiste eesmärkide suunas suuremaid samme astuda kui need, kes tänulikkuse nimekirju ei koostanud.
- Muudab teiste suhtes lahkemaks
Igapäevaselt tänulikkust praktiseerivad inimesed olid eksperimendi kestel altimad teisi aitama võrreldes nendega, kes tänulikkust ei praktiseerinud.
Teadlased on mõõtnud aju aktiivsust magnetresonantstomograafia (MRT) abil hetkel, kui katsealused võtsid vastu kingitusi ehk tundsid tänulikkust. Ajus aktiviseerusid sel hetkel piirkonnad, mis on seotud moraalse ja sotsiaalse tunnetuse, preemia, empaatia ja väärtushinnangutega. Sellest järeldati, et tänutunne toetab positiivsemat suhtumist teistesse.
Tänulikkuse test
Psühholoogide loodud skaalale toetudes on koostatud üks kiire tänulikkuse test inglise keele oskajatele. Kõigest 20 lihtsa valikvastustega küsimuse abil annab test hinnangu, kui tubli tänulikkuse harrastaja sa oled. Testi end SIIN.
Selle testi tulemusi analüüsides on leitud, et tänulikkuse skaalal saavutavad kõrgemaid tulemusi pigem naised kui mehed, pigem ettevõtjad ja palgatöötajad kui töötud ja õpilased. Mida kõrgemalt hindasid testi sooritanud enda spirituaalsust, seda kõrgema tulemuse saavutasid nad ka tänulikkuse testi puhul.
Image by Freepik
Mille eest keerulisel eluperioodil tänulik olla?
Kui parasjagu on pea muremõtteid täis, võib olla raske neid mõtteid vaigistada, et vaadata oma elule korraks uues valguses. Siin on mõned abistavad mõtted, mis loodetavasti aitavad igal ühel ära tunda midagi, mis võiks neid kohe praegusesse hetke tuua, rahustada ja rõõmustada.
- Ma olen elus
Elamine on privileeg. Saan hingata sisse, nuusutada looduse lõhnasid, imetleda päikeseloojangut ja nautida lindude laulu. Ma ei keskendu raskusele, vaid sellele, mida see kogemus mulle õpetab. Olen tänulik, et saan areneda.
- Iga päev on uus võimalus
On üks ütlus: Universum ei ütle sulle kunagi „ei.“ Universum ütleb ainult „jah,“ „hiljem“ või „mul on sinu jaoks midagi paremat varuks.“ Raskused ja takistused on osa teekonnast. Vaatle oma teekonda tervikuna – läbid neid etappe, et edasi liikuda. Ole nende kogemuste eest tänulik.
- Mul on hea tervis
Need, kes on kunagi tõeliselt haiged olnud või tõsist haigust oma lähedasel näinud, teavad, milline kingitus on hea tervis. Ole tänulik oma keha eest!
- Minu elus on häid kaaslasi
Mul on pere, sõbrad või koduloomad. Mul on võimalus armastada ja olla armastatud. Ma olen tänulik, et mul on võimalus seda kogeda.
- Kui on keeruline, saab minna ainult lihtsamaks
Kui on raske, kohe väga-väga raske, siis võib tänulik olla kasvõi selle teadmise eest, et nüüd saab minna ainult paremaks. Elu on muutlik, sinu vaatenurk otsustab, kuidas muutustega toime tuled.
Tänulikkuse väljakutse
Nüüd, kui oled natuke mõelnud selle peale, miks praktiseerida tänulikkust ja mille eest võiks tänulikkust tunda, oled valmis võtma vastu tänulikkuse väljakutset. Siin on mõned soovitused, kuidas tuua oma ellu rohkem tänulikkust. Tänulikkuse praktiseerimine aitab suurendada tänutunnet, kõrgendada emotsioone ja tervendada keha. Tänulikkuse harjumused:
- Pea tänulikkuse päevikut.
Kirjuta iga päev oma päevikusse kolm head asja, mis sinuga juhtusid või mida sa tegid. Nii on sul pidevalt silme ees need aspektid elus, mille üle tasub rõõmustada. - Kirjuta kellelegi tänulikkuse kiri.
Kindlasti on su elus keegi, keda tahaksid südamest tänada. Selleks ei pea suurt juubelipidu, pulma või peielauda ootama. Võta paber ja pliiats ning pane oma mõtted ja tunded sellele kirja. Ära unusta kirja siis ka õigele inimesele edasi andmast! Üks suurimaid rõõme on võimalus rõõmustada teist inimest. - Kujutle, et elu oleks teistsugune.
Lihtne on unustada olnud raskusi või jätta tähelepanuta praeguse elu mugavused. Meenuta olnud keerulisemaid aegu või kujutle, milline oleks elu, kui sul ei oleks neid hüvesid, mida praegu saad nautida. Mõtle hetkedele, mis sinu elus on olnud olulised ja kujutle, et neid ei oleks olnud. Kujutle elu ilma selle pöördeta oma karjääris, ilma et oleksid kohtunud oma kaaslasega, ilma oma lasteta jne.
Teadus on leidnud, et oma surma kujutamine ning oma surelikkuse teadvustamine aitavad suurendada tänutunnet elu suhtes.
- Eemalda vahelduseks mõned naudingud. Piira oma tavapäraseid naudinguid, et neid pärast väikest pausi seda rohkem nautida.
- Jaluta. Mine ja jaluta iga päev üksinda üks tiir. Jälgi ümbrust, nuusuta lõhnasid, vaata erinevaid värve ja taba helisid. Kui täheldad midagi ilusat või meeldivat, võta hetk ja naudi seda. Nii rahustad oma aju, tuled muremõtetest ja argielu tegemistest välja sellesse hetke ning märkad, et on palju, mille eest tänulik olla.
Loe depressiooni all kannatanud Marleeni lugu pikemalt SIIN.
Biofeedback teraapia
Kui oled pikalt stressi all kannatanud, vaevled depressiooni või ärevusega, võib oma mõtete vaigistamine olla ääretult keeruline. Vahel tundub, et üksnes soovist seda teha jääb väheks.
Paljud on peas keerlevate muremõtete vaigistamiseks abi saanud biofeedback teraapiast. Biofeedback teraapia on ainulaadne teraapialiik, mis ei vaja, et sa oma murest kellelegi midagi räägiksid. Biofeedback teraapia puhul mõõdab ja tasakaalustab terapeut seadme abil kliendi sisepingeid ja stressinäitajaid. Seade toimib madalsagedustega, nagu näiteks toimib nutikell.
Kui varasematest elukogemustest ja/või praegusest eluolust tulenevad pinged on tasakaalustatud ja muremõtted vaigistatud, on taas võimalus luua endale uusi, paremaid mõttemustreid. Selleks, et madalad ehk negatiivsed emotsioonid ei saaks jälle võimule, tuleb kõrgendatud emotsioone ehk armastust, rõõmu, tänulikkust, inspiratsiooni jms tunda ja kogeda. Biofeedback teraapia on hea viis, kuidas aidata sisendada kõrgendatud emotsioone, et pärast teraapiast tuge saanuna ise oma elu juba edasi edukamalt suunata. Positiivne laeng põues, on oluliselt lihtsam ka tänulikkust praktiseerida.
Allikad
Raamatud:
Pettinen, H. (2019) „Tänulikkus. Sinu õnne võti.“ Kirjastaja: H. Pettinen
Teadustööd:
- Emmons, R. Teadustööd aastatel 1984-2011. https://emmons.faculty.ucdavis.edu/gratitude-and-well-being/
- Friasa, A., Watkins, P.C., Webbera, A.C., Frosh, J.J. (2011). Death and Gratitude: Death Reflection Enhances Gratitude. Journal of Positive Psychology, 6(2), 154-162.
Artiklid:
- Plumberg, H. „Neuroteadus paljastab: tänulikkus muudab sõna otseses mõttes Sinu aju õnnelikumaks.“
- Seik.ee „5 viisi, kuidas tänulikkus sind õnnelikuks teeb.“
https://seik.ee/2022/02/mida-annab-sulle-tanulikkus/
- Tänulikkuse testi tulemuste selgitus:
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/heres_how_grateful_you_are