Autismispektri häire ja biofeedback teraapia – ühe pere elumuutev kogemus

14-aastase Piia tädi Berit

Piia oli juba varases lapsepõlves teistest lastest erinev. Tagantjärele oleme mõelnud, et kõige esimene märge tema iseärasusest oli see, et ta tippis varbaotste peal käia. Hiljem diagnoositi Piial autismispektri häire. 

Piia puhul avaldub autismispektri häire käitumuslikes erisustes. Ta on väga häbelik, tal on alati olnud hirme ja ärevust seoses erinevate tegevustega. Näiteks tekkis tal üks hetk hirm trepist käimise ees. Lisaks on tal pidevalt kiiksud, nagu meie armastame perekeskis öelda. Kord on üks asi, siis tuleb teine. 

14-aastase Piia tädi Berit

Pilt on illustratiivne. Pildi autor: Freepik

Näiteks vahetult enne biofeedback teraapiasse tulemist hakkas ta veidralt kõndima.

Ta tõstis jala kohati hästi kõrgele ja tegi sellise naljaka sammu. Kui muidu suhtles ta koolis kõigiga tavapäraselt, siis ühel sügisel alustas kooliaastat ja lihtsalt enam ei rääkinud. Samas kodus räägib ta alati väga palju, isegi liiga palju. 

Ta leiab pidevalt uue teema, millesse kinni jääb ja mille kohta kogu aeg küsimusi küsib. Meie ei oska kõige kohta rääkida ja nii oleme talle raamatuid kätte andnud. Lugeda talle meeldib. Piia on üldse väga tark, isegi andekas. Väikese lapsena luges ta põhjalikult läbi näiteks muusikaajaloo raamatu, nii et teadis peast kõike ümber jutustada.

Enne biofeedback teraapia proovimist katsetasime Piiaga ka teisi võimalusi, kuid Piia ei võtnud ühtegi varianti seni omaks. 

Autismispektri häire ja biofeedback teraapia

Pilt on illustratiivne. Pildi autor: Freepik

Biofeedback teraapia hakkas talle aga kohe meeldima.

Esimesi suuremaid muutusi hakkasime nägema pärast teist või kolmandat seanssi. Kadus veider kõndimise komme ja hirm treppide ees. Tasapisi tuli tagasi ka kõne. Algul ta hakkas sosistama, kuid nüüdseks suhtleb ta juba kõigiga tavapäraselt. Hirmud ja ärevus on niivõrd palju taandunud, et Piia kibeleb reisima minna. Samuti tunneb ta elus esimest korda huvi jalgrattaga sõitma õppimise vastu. 

Suurem üllatus oli see, kui Piia hakkas meid kallistama. Varem talle kallistamine ei meeldinud. Lisaks naeratab ta rohkem ning on üleüldiselt rõõmsam ja rahulolevam. 

Piia saab väga hästi aru, et ta on teistsugune ning kui teda miski enda sundkäitumises häirima hakkab, ütleb ta nüüd juba ise, et tahab minna biofeedback teraapiasse, sest see aitab. 

Biofeedback teraapia on seni ainuke teraapia, mis on Piia autismispektri häire ja sellest tulenevate käitumuslike iseärasuste puhul päriselt tulemusi andnud. Käime biofeedback teraapias kasvõi iga kuu kuni elu lõpuni, jätkame nii kaua kui vaja! 

Me oleme biofeedback teraapia teerajajad Eestis.