Seletamatud foobiad ja hirm. Kuidas end aidata?

Seletamatud foobiad ja hirm

Kuidas end aidata?

Hirm ja kartmine on loomulikud reaktsioonid ohule. Kui tegelikku ohtu siiski ei ole, hirmutunne taandub. Kui hirmureaktsioon on aga väga tugev, irratsionaalne, tekitab ärevust ja stressi, siis on hirmust saanud foobia. Foobia tähendab, et inimesel on ärevushäire ehk psüühikahäire. Foobia erineb teistest ärevushäiretest selle poolest, et ärevus on seotud millegi konkreetsega.

Mõned hirmud ja foobiad on meil ürgsed. Oleme õppinud pelgama pimedust, kõrgusi ja mürgiseid loomi, sest see on ellujäämiseks vajalik. 

Foobiad ja hirm

Image by Freepik

Üldiselt jaotatakse äärmuslikud hirmud ehk foobiad kolme suuremasse rühma: agorafoobia, sotsiaalfoobia ja spetsiifilised foobiad.

Agorafoobia tähendab hirmu lahkuda turvalisest paigast, olla avalikus ruumis. Sotsiaalfoobia tähistab meeletut hirmu erinevate sotsiaalsete olukordade ees, kuhu on kaasatud võõrad inimesed. Spetsiifilisi foobiaid on sadu erinevaid ning need puudutavad nii loomi, olukordi kui kohti. Levinumad foobiad on näiteks hirm madude ja ämblike ees, aga ka hambaarsti juures käimise või lendamise ees. Imelikud foobiad nagu atserofoobia ehk hirm hapu maitse ees on ilmselt oluliselt vähem levinud, kuid võib selle all kannatavale inimesele siiski palju ebameeldivusi põhjustada.

Kuidas foobiad tekivad?

Laste hirmud ja foobiad avalduvad sagedamini 5. ja 9. eluaasta vahel ja kestavad enamasti lühikest aega. Foobiad, mis jäävad saatma inimest pikemalt, kujunevad pigem hilisemas elus, tihti 20. eluaastates. Täiskasvanueas ilmnenud foobiad ei kao tavaliselt iseenesest.

Ühte selget vastust sellele ei ole, miks ühel inimesel kujunevad foobiad, aga teisel mitte. Küll aga on leitud mitmeid asjaolusid, mis võivad hirmude süvenemisele kaasa aidata. Siin on neist mõned:

  • Minevikusündmused ja traumad. Mõni olukord võib jätta tugeva jälje. Nii näiteks võib koeralt hammustada saamine esile kutsuda foobia koerte suhtes.
  • Õpitud hirmud. Mõned hirmud ja foobiad võivad kujuneda tänu keskkonnale, milles oleme viibinud. Kui meie lähedastel on mõne asja, olukorra või looma suhtes väga tugev reaktsioon, võime õppida ise samamoodi reageerima.
  • Ärevusest kujunenud hirm. Ootamatult tekkinud paanikahoog võib kaasa tuua olukorra, mil ärevus seoses uue paanikahoo vallandumisega tekitab foobia avalikus kohas viibimise või mõne konkreetse olukorra ees.
  • Kaua kestnud stress. Stressiga kaasnevad vahel ärevus ja depressioon, mis omakorda võivad esile kutsuda hirmutunnet. Pikaajaline hirm võib kujuneda foobiaks.
  • Geneetilised iseärasused. Uuringud hiirtega on näidanud, et kui õpetada ühele põlvkonnale hiirtele hirmu magusvürtsikalt lõhnava aine ees, kardavad seda lõhna sünnist saati ka ülejärgmise põlvkonna hiired. Seega võivad teatud hirmud ja foobiad olla pärilikud.

Foobia tunnused

Kuidas ära tunda, et hirmust on kujunenud foobia? Siin on mõned levinumad tunnused, mis sellele viitavad:

  • Sage ja irratsionaalne hirmutunne, mida tekitab konkreetne olukord, elusolend või asi.
  • Emotsioonid on ülepaisutatud. Reaalset ohtu ei ole, kuid hirmutunne on väga tugev.
  • Kardetud olukorra, olendi või eseme vältimine. Kuna enamik foobiate all kannatavaid inimesi tajub, et nende hirmutunne ei ole tavapärane, tunnevad nad selle tõttu häbi. Selleks, et end säästa häbist ja ärevusest, välditakse seda, mis hirmutunnet tekitab.
  • Füüsilised sümptomid. Tugev hirmutunne tuleb koos värinate, hingeldamise, südame puperdamise, higistamise, peapöörituse, iivelduse või mõne muu füüsilise sümptomiga.
foobia lift

Image by jcomp on Freepik

„Pärast lifti kinni jäämist ja ligi kaks tundi abi ootamist tekkis mul korralik paanika. Mulle tundus, et uksed on tihedalt kinni ja ma ei saa seal piisavalt õhku. Kohe pärast seda vahejuhtumit ei suutnud ma enam liftiga sõita. Mul kujunes foobia. Liftiga sõites tekkes paaniline hirm, ärevus, õhupuudus ja minestamise tunne. See tekitas mulle raskusi, kuna elasin 8. korrusel ja töötasin 6. korrusel. Eriti töö juures tekitas see palju stressi.“ –Eveliina (29)

Loe Eveliina lugu edasi SIIT.

Foobia test

Kas tegemist on hirmu või foobiaga, annab märku juba reeglina see, millisel määral hirm sinu elu mõjutab. Kui hirmutunne takistab teatud asju tegemast või elu täielikult nautimast, tasub selle hirmuga juba tegelema hakata. Üldjuhul annab hinnangu vaimse tervise spetsialist, kas tegemist on foobiaga või mitte.

Kui kahtlustad, et sul võib olla foobia, võid proovida ka seda lühikest valikvastustega testi SIIN.

See test ei asenda spetsialisti hinnangut, kuid annab indikatsiooni.

Mida hirm ja ärevus meie kehaga teevad?

Kui meie aju saab signaali, et oleme ohus, vabastatakse meie kehasse umbes 30 erinevat hormooni. Üks neist on adrenaliin, mis lõdvestab kopsudes lihasrakke, lubades meil kergemini hingata, et verre jõuaks rohkem hapnikku. Süda hakkab kiiremini lööma ja meie pupillid laienevad. Neid füüsilisi muutusi kehas tuntakse kui reaktsiooni „võitle või põgene“. Keha on valmis ära jooksma või võitlema asuma. Meie keha reaktsioon on automaatne ning avaldub kohe, kui hetkekski tekib meis hirm või paanika.

Alles siis, kui aju on jõudnud anda hinnangu, et ohtu ei ole, saab keha taas tavaolekusse minna.

Kujutage nüüd ette olukorda, mil teid tabab paanika ja kuigi see on objektiivselt üleliigne, ohtu ei ole, te ei suuda siiski hirmutundest vabaneda. Keha kulutab tohutult energiat ja ei suuda tavaolekusse naasta. Sagedased ja pikalt kestvad hirmusööstud, paanikahood ja stress räsivad nii meie füüsilist keha kui vaimset heaolu.

Pidevalt „võitle või põgene“ olekus elades kannatab meie immuunsüsteem ja muutume vastuvõtlikuks haigustele. Katkematu ellujäämisrežiim võib kaasa tuua häireid seedimises, kuna keha tähelepanu on suunatud mujale. Hirmust kanged lihased võivad tekitada peavalusid. Krooniline ärevus on seotud ka paljude teiste terviseprobleemidega nagu südamehaigused, unetus ja astma.

Foobiatest vabanemine

Foobia ravi algab elu segava hirmu teadvustamisest. Selle asemel, et hirmu maha suruda, tuleks sellega tegeleda. Üks võimalus edasi tegutsemiseks on kokkupuuteteraapia, kus psühholoogi toel vähendatakse tundlikkust foobia allika suhtes. Teraapia käigus õpib inimene looma hirmutava olukorraga uusi seoseid.

Kognitiiv-käitumisteraapia puhul korrigeeritakse mõttemustreid. See on rääkimisteraapia, mis aitab inimesel oma mõtteid uute ja parematega asendada.

„Pärast esimest teraapiat sain julguse iseseisvalt hakata poes käima, kuigi varem ei julgenud ma isegi kodust välja tulla. See oli minu jaoks suur saavutus. Ma julgesin isegi tänaval üksi jalutada. Pärast teist teraapiat läksin külla oma sugulastele ja tuttavatele, julgesin suhelda, käisin turul, poes, isegi teatris jne. Minu elu oli täielikult muutunud. Olin agorafoobiast vabaks saanud.“ – Mart (53)

Loe Mardi kogemusest lähemalt SIIT.

Biofeedback teraapia

… on teraapialiik, kus klient ise oma murest rääkima ei pea. Biofeedback teraapia toetab uute positiivsete mõttemustrite tekkimist, vaimset heaolu ja emotsionaalset tasakaalu.

Loe biofeedback teraapia kohta lähemalt SIIT.

Kõik foobiad

Vahel tabab hirm ootamatus kohas ja foobia võib kujuneda sootuks kummaliste asjade suhtes. Uuri suurt foobiate loetelu ja avasta, milliseid erinevaid foobiaid on inimestel tuvastatud.

A

Ablutofoobia – hirm pesemise (vanniskäigu) ees.

Aerofoobia – hirm õhuvoolu (tõmbetuule) ees, kartuses midagi kahjulikku sisse hingata/ alla neelata.

Aeroakrofoobia – hirm avatud kõrgete kohtade ees.

Aeronausifoobia – hirm, et hakkad lennukis oksendama.

Afefoobia – hirm puudutuste ees.

Agliofoobia – hirm valu ees.

Agorafoobia – hirm avatud, suurte ruumide või väljakute, ka rahvarohkete kohtade ees. Kartus lahkuda “turvalisest” paigast.

Agrafoobia – hirm seksuaalse kuritarvituse ees.

Agrizoofoobia – hirm metsloomade ees.

Agürofoobia – hirm tänavate või tänava ületamise ees.

Ahluofoobia – hirm pimeduse ees.

Aihmofoobia – hirm teravate või terariistade ees.

Ailurofoobia, ailorfoobia, aelurofoobia – hirm kasside ees.

Akarofoobia – hirm sügelemise või seda põhjustavate putukate ees.

Akrofoobia – kõrgusekartus.

Akustikofoobia – hirm lärmi ees.

Akvafoobia – veekartus ehk hirm vee ees.

Albuminurofoobia – hirm neeruhaiguste ees.

Alektorofoobia – hirm tibude ees.

Algofoobia – hirm valu ees.

Alliumfoobia – hirm küüslaugu ees.

Allodoksafoobia – hirm hinnangute ees.

Altofoobia – hirm kõrguste ees.

Amathofoobia – hirm tolmu ees.

Amaksofoobia – hirm autosõidu ees.

Ambulofoobia – hirm käia.

Amnesifoobia – hirm mälukaotuse ees.

Amühhofoobia – hirm kriimustada saamise ees.

Anablefoobia – hirm üles vaatamise ees.

Androfoobia – hirm meeste ees.

Anemofoobia, ankraofoobia – hirm (tõmbe)tuule ees.

Anginofoobia – hirm (südame)ataki või insuldi ees.

Anglofoobia – hirm Inglismaa, inglaste vms ees.

Angrofoobia – hirm vihalemineku ees.

Ankülofoobia – hirm liigeste liikumatuse ees.

Antlofoobia – hirm tulva- või tõusuvee, üleujutuse ees.

Antofoobia, antrofoobia – hirm lillede ees.

Antropofoobia – inimeste kartus või hirm ühiskonna ees.

Anuptafoobia – hirm üksijäämise ees.

Apeirofoobia – hirm lõpmatuse ees.

Apifoobia, apiofoobia – hirm mesilaste ees.

Apotemnofoobia – hirm amputeeritud jäseme(te)ga inimeste ees.

Arahhibutürofoobia – hirm pähklivõi suulakke kleepumise ees.

Arahnefoobia, arahnofoobia – ämbliku foobia ehk hirm ämblike ees.

Arhenofoobia – hirm meeste ees.

Aritmofoobia – hirm arvude või numbrite ees.

Arsonofoobia – hirm tule ees.

Astenofoobia – hirm minestamise või nõrkuse ees.

Astrafoobia, astrapofoobia – hirm pikselöögi ja -mürina ees.

Astrofoobia – hirm tähtede (või ka teiste taevakehade) ees.

Asümmetrofoobia – hirm asümmeetriliste objektide ees.

Ataksiofoobia – hirm kaotada kontrolli lihaste üle.

Ataksofoobia – hirm korratuse ees.

Atelofoobia – hirm ebatäiuslikkuse ees.

Atefoobia – hirm kokkuvarisemise või varemete ees.

Atasagorafoobia – hirm olla unustatud või ignoreeritud.

Atomosofoobia – hirm tuumaplahvatuste ees.

Atserofoobia – hirm hapu maitse ees.

Atühhifoobia – hirm ebaõnnestumise ees.

Aulofoobia – hirm flöötide ees.

Aurofoobia – hirm kulla ees.

Aurorafoobia – hirm virmaliste ees.

Autodüsomofoobia – hirm “halva kuulsusega” inimeste ees.

Autofoobia – kartus olla üksi.

Automatonofoobia – hirm “elavaid matkivate” kujude ees (nt vahakujud, kõhurääkijate nukud, multifilmide tegelased).

Automüsofoobia – hirm räpaseks saada.

Aviatofoobia, aviofoobia – hirm lendamise ees.

B

Bakteriofoobia – hirm bakterite ees.

Ballistofoobia – hirm rakettide või kuulide ees.

Batsillofoobia – hirm mikroobide ees.

Barofoobia – hirm gravitatsiooni, raskusjõu ees.

Basifoobia, basofoobia – võimetus seista, hirm kõndimise või kukkumise ees.

Batofoobia – hirm sügavuse ees.

Batofoobia 2 – hirm kõrguse või kõrgete ehituste läheduse ees.

Batrahhofoobia – hirm kahepaiksete ees, nagu konnad, salamandrid, vesilikud, triitonid.

Belonefoobia – hirm nõelte ees.

Bibliofoobia – hirm raamatute ees.

Blennofoobia – hirm lima ees.

Bogüfoobia – hirm tontide, kollide jm mütoloogiliste olendite ees.

Bolshefoobia – hirm bolševike ees.

Bossofoobia – Hirm ülemuste, bosside jne ees.

Botanofoobia – hirm taimede ees.

Bromidrofoobia, bromidrosifoobia – hirm kehalõhnade, (higi) ees.

Brontofoobia – hirm müristamise ja välgu ees.

Bufonofoobia – hirm kärnkonnade ees.

D

Daemonofoobia, demonofoobia – hirm deemonite ees.

Defekaloesiofoobia – hirm valusa roojamise ees.

Deipnofoobia – hirm lõunatamise ja lõunalauavestluse ees.

Dekstrofoobia – hirm paremal pool asuvate asjade ees.

Dementofoobia – hirm vaimuhaiguse ees.

Demonofoobia, daemonofoobia – hirm deemonite ees.

Demofoobia – hirm rahvahulkade ees.

Dendrofoobia – hirm puude ees.

Dentofoobia – hambaarsti foobia ehk hirm hambaarstide ees.

Dermatofoobia – hirm nahavigastuste ees.

Dermatofoobia, dermatopatofoobia, dermatosiofoobia – hirm nahahaiguste ees.

Diabetofoobia – hirm suhkruhaiguse ees.

Didaskaleinofoobia – hirm koolimineku ees.

Dikefoobia – hirm õigusemõistmise ees.

Dinofoobia – hirm peapöörituse ees.

Dinofoobia 2 – hirm veekeeriste ees.

Diplofoobia – hirm topeltnägemise ees.

Dipsofoobia – hirm joomise või alkoholi ees.

Dishabiliofoobia – hirm kellegi ees lahti riietuda.

Domatofoobia – hirm majade või majasoleku ees.

Dorafoobia – hirm karus- või loomanahkade ees.

Dromofoobia – hirm tänavaületamise ees.

Düsmorfofoobia – hirm moonutuste või väärarengute ees.

Düstühhifoobia – hirm õnnetuste ees.

E

Eikofoobia – hirm koduse keskkonna ja ümbruse ees.

Eisoptrofoobia – hirm peeglite ja iseenda peeglist nägemise ees.

Eklesiofoobia – hirm kirikute ees.

Ekofoobia – hirm kodu ees.

Ekvinofoobia – hirm hobuste ees.

Elektrofoobia – hirm elektri ees.

Eleuterofoobia – hirm vabaduse ees.

Elurofoobia – hirm kasside ees.

Emetofoobia – oksendamise foobia ehk hirm oksendada.

Enetofoobia – hirm nööpnõelte ees.

Enohlofoobia – hirm rahvamasside ees.

Enosiofoobia, enissofoobia – hirm saata korda andestamatu patt, saada süüdistatud selle eest.

Entomofoobia – hirm putukate ees.

Ensüklopediofoobia – hirm teatmeteoste ees.

Eosofoobia – hirm koidu või päevavalguse ees.

Epistaksiofoobia – hirm ninaverejooksu ees.

Epistemofoobia – hirm teadmiste ees.

Eremofoobia – hirm üksioleku, üksinduse ees.

Ereutrofoobia – hirm punastamise ees.

Ergasiofoobia – hirm töötamise või tegevuse ees.

Ergasiofoobia 2 – kirurgi hirm lõikuste ees.

Ergofoobia – hirm töö ees.

Erotofoobia – hirm kehalise armastuse või seksiteema ees.

Erütrofoobia, erütofoobia, ereutrofoobia – hirm kas punaste tulede, tulukeste, punastamise või punase värvi ees.

Estofoobia – hirm kõige Eesti ja eestlusega seonduvaga

Eufoobia – hirm kuulda häid uudiseid.

Eurofoobia – hirm euroliidu ees.

Eurotofoobia – hirm naissuguelundite ees.

F

Fagofoobia – hirm neelamise, söömise või ärasöömise ees.

Falakrofoobia – hirm kiilanemise ees.

Fallofoobia – hirm (kõvastunud) peenise ees.

Farmakofoobia – hirm ravimite võtmise ees.

Fasmofoobia – hirm viirastuste ja kummituste ees.

Febrifoobia, fibrifoobia, fibriofoobia – hirm palaviku ees.

Felinofoobia – hirm kasside ees.

Feminofoobia – hirm naiste ees.

Fengofoobia – hirm päevavalguse või päikesepaiste ees.

Fiksofoobia – hirm puudutatud saada.

Filemafoobia või filematofoobia – hirm suudlemise ees.

Filofoobia – hirm armuda.

Filosofoobia – hirm filosoofia ees.

Fobofoobia – hirm foobiate ees.

Fotoaugliafoobia – hirm silmipimestava valguse ees.

Fotofoobia – hirm valguse ees.

Fonofoobia – hirm kuulda müra või kellegi (ka enda) häält telefonis.

Forafoobia – hirm mujal-, väljasoleva ees.

Frankofoobia – hirm prantslaste või kõige prantsuspärase ees.

Frigofoobia – hirm külmatunde ja külmade asjade ees.

Fronemofoobia – hirm mõtlemise ees.

Ftiriofoobia – hirm täide ees.

Ftisiofoobia – hirm tuberkoloosi ees.

G

Galeofoobia – hirm kasside ees.

Gallofoobia, galiofoobia – hirm prantslaste või kõige prantsuspärase ees.

Gamofoobia – hirm abielluda.

Gatofoobia – hirm kasside ees.

Gefüdrofoobia, gefürofoobia, gefüsrofoobia – hirm sildade ületamise ees.

Geliofoobia – hirm naeru või naermise ees.

Geniofoobia – hirm lõugade ees.

Genofoobia – hirm seksi ees.

Genufoobia – hirm põlvede ees.

Geraskofoobia – hirm vananemise ees.

Germanofoobia – hirm sakslaste ja kõige saksapärase ees.

Gerontofoobia – hirm vanurite või vananemise ees.

Geumafoobia, geumofoobia – hirm (tundmatu) maitse ees.

Glossofoobia – hirm avaliku sõnavõtu või selle katse ees.

Gnosiofoobia – hirm teadmiste ees.

Grafofoobia – hirm (käsitsi)kirjutamise ees.

Gümnofoobia – hirm alastioleku ees.

Günefoobia, günofoobia – hirm naiste ees.

H

Hadefoobia – hirm põrgu ees.

Hafefoobia, haptefoobia – hirm saada puudutatud.

Hagiofoobia – hirm pühakute või pühade asjade ees.

Hamartofoobia – hirm teha pattu.

Harpaksofoobia – hirm saada röövitud.

Hedonofoobia – hirm tunda mõnu (naudingut).

Heliofoobia – hirm päikese ees.

Hellenologofoobia – hirm kreekapäraste terminite või üldse teadusliku terminoloogia ees.

Helmintofoobia – hirm ussikestest või vakladest kihisemise ees.

Hemafoobia, hemofoobia, hematofoobia – hirm vere ees.

Hereiofoobia, heresüfoobia – hirm ametliku seisukohtade mittetunnustamise (vastuvaidlemise) või radikaalse kõrvalekaldumise ees.

Herpetofoobia – hirm roomajate või roomavate asjade ees.

Heterofoobia – hirm vastassugupoole ees.

Hierofoobia – hirm preestrite või vaimulike asjade ees.

Hipofoobia – hirm hobuste ees.

Hipopotomonstroseskvipedaliofoobia – hirm pikkade sõnade ees.

Hobofoobia – hirm hulkurite või kerjuste ees.

Hodofoobia – hirm reisimise ees.

Homihlofoobia – hirm udu ees.

Homilofoobia – hirm jutluste ees.

Hominofoobia – hirm meeste ees.

Homofoobia – hirm ühetaolisuse, monotoonsuse ees.

Homofoobia 2 – hirm homoseksuaalsuse või homoseksuaalseks muutumise ees.

Hoplofoobia – hirm tulirelvade ees.

Hormefoobia – hirm vapustuse või ehmatuse ees.

Hüdrargürofoobia – hirm elavhõbeda (preparaatide) ees.

Hüdrofoobia – hirm vee või marutaudi ees.

Hüdrofobofoobia – hirm marutaudi ees.

Hüalofoobia, hüelofoobia – hirm klaasi ees.

Hügrofoobia – hirm vedelike, niikuse või rõskuse ees.

Hülefoobia – hirm materialismi ees.

Hülefoobia 2 – hirm epilepsia (langetõve) ees.

Hülofoobia – hirm metsade ees.

Hüpegiafoobia, hüpengüofoobia – hirm vastutuse ees.

Hüpertrihhofoobia – hirm juuste ees.

Hüpnofoobia – hirm une või hüpnotiseerimise ees.

Hüpsifoobia – hirm kõrguse või kõrgendike ees.

I

Iatrofoobia – hirm arsti juurde mineku või arstide ees üldse.

Ihtüofoobia – hirm kalade ees.

Ideofoobia – hirm ideede ees.

Illüngofoobia – hirm peapöörituse ees, mis võib tekkida allavaatamisel.

Iofoobia – hirm mürkide ees.

Insektofoobia – hirm putukate ees.

Isolofoobia – hirm sunnitud üksinduse, isoleerituse ees.

Isopterofoobia – hirm termiitide või muude puud kahjustavate putukate ees.

Ithüfallofoobia – hirm erekteerunud peenise nägemise või omamise ees; ka hirm sellest mõtelda või unistada.

J

Japanofoobia – hirm jaapanlaste vm jaapanipärase ees.

Judeofoobia – hirm juutide, juudipärase või Iisraeli ees.

K

Kaetofoobia, tsaetofoobia – hirm juuste ees.

Kakofoobia – hirm inetuse ees.

Kakorra(fio)foobia – hirm kaotada või läbi kukkuda.

Kainofoobia, kainotofoobia – hirm uudsuse ees.

Kaligünefoobia – hirm ilusate naiste ees.

Kantserofoobia, kartsinofoobia – hirm vähi (haigus) ees.

Kardiofoobia – hirm südamesse puutuvate asjade ees.

Karnofoobia – hirm liha ees.

Katagelofoobia – hirm naeruväärne olla.

Katapedafoobia – hirm hüppamise ees.

Kathisofoobia – hirm istuda.

Katoptrofoobia – hirm peeglite ees.

Kenofoobia, kentofoobia – hirm uute asjade või mõtete ees.

Kenofoobia 2 – hirm tühjuse, tühjade kohtade ees.

Keraunofoobia – hirm kõuemürina ees.

Keimafoobia, keimatofoobia, tseima(to)foobia – hirm külma ees.

Kemofoobia – hirm kemikaalide või nendega töötamise ees.

Kerofoobia, tserofoobia – hirm lõbususe ees.

Kinesofoobia, kinetofoobia – hirm liikumise või liigutamise ees.

Kionofoobia, tsionofoobia – hirm lume ees.

Kiraptofoobia – hirm (käega) puudutuste ees.

Klaustrofoobia – hirm kinniste ja/ või kitsaste ruumide ees.

Kleisiofoobia, kleitrofoobia – hirm suletud ruumi kinni jääda.

Kleptofoobia – hirm varastamise ees.

Klimakofoobia – hirm treppide, nendest käimise ees (kukkumine).

Klinofoobia – hirm voodisse minna.

Klitrofoobia, kleitrofoobia – hirm kuhugi kinni jääda.

Koimetrofoobia – hirm surnuaedade ees.

Koinonifoobia – hirm tubade, ruumide ees.

Kolerofoobia – hirm viha ees.

Kolerofoobia 2 – hirm koolera ees.

Kolpofoobia – hirm naissuguelundite ees.

Koniofoobia – hirm tolmu ees.

Kopofoobia – hirm väsitava, füüsilise töö ees.

Korofoobia – hirm tantsimise ees.

Kosmikofoobia – hirm kosmose kui mõistetamatu ees.

Knidofoobia – hirm paelte, nööride ees.

Kometofoobia – hirm komeetide ees.

Koitofoobia – hirm suguühte ees.

Kontrafoobia – “ähvardavate” situatsioonide eelistamine foobi(ku) poolt.

Kontrektofoobia – hirm seksuaalse kuritarvitamise või väärkohtlemise ees.

Koprastasofoobia – hirm kõhukinnisuse või soolte ummistumise ees.

Koprofoobia – hirm väljaheidete ees.

Koulrofoobia – hirm klounide ees.

Krematofoobia, krometofoobia – hirm raha ees.

Kremnofoobia – hirm kuristike ja järsakute ees.

Kristallofoobia – hirm kristalli või klaasi ees.

Kromatofoobia, kromofoobia – hirm värvide ees.

Kronofoobia – hirm aja ees.

Kronometrofoobia – hirm kellade ees.

Krüofoobia – hirm pakase, jää või härmatise ees.

Ksantofoobia – hirm kollase värvi või kollast värvi asja ees.

Ksenofoobia – hirm võõraste või võõramaalaste ees.

Kserofoobia – hirm kuivuse ees.

Ksülofoobia – hirm puust esemete ees.

Ksülofoobia 2 – hirm metsade ees.

Küberfoobia – hirm arvutite ja – või arvutitega töötamise ees.

Küfofoobia – hirm kummardumise ees.

Kümofoobia – hirm lainete, lainetuse ja lainelise liikumise ees.

Künofoobia – hirm koerte või marutaudi ees.

Küprianofoobia, küpridofoobia, küprifoobia, küprinofoobia – hirm prostituutide või suguhaiguste ees.

L

Lahhanofoobia – hirm köögiviljade ees.

Laliofoobia, lalofoobia – hirm rääkida.

Leprafoobia, leprofoobia – hirm leepra ees.

Leukofoobia – hirm valge värvi ees.

Levofoobia – hirm vasakul pool asuvate asjade ees.

Ligürofoobia – hirm valjude häälte ees.

Lilapsofoobia – hirm keeristormide ees.

Limnofoobia – hirm järvede ees.

Linonofoobia – hirm nööride ees.

Litikafoobia – hirm kohtuprotsesside ees.

Lofoobia – hirm rooste ees.

Lokiofoobia – hirm sünnituse ees.

Logisomehanofoobia – hirm arvutite ees.

Logofoobia – hirm sõnade ees.

Luifoobia – hirm süüfilise ees.

Lutrafoobia – hirm saarmate ees.

Lügofoobia – hirm pimeduse ees.

Lüssofoobia – hirm marutaudi või hulluksminemise ees.

M

Makrofoobia – hirm pikkade ootamiste ees

Mageirokofoobia – hirm söögitegemise ees.

Maieusiofoobia – hirm sünnituse ees.

Malaksofoobia – hirm armumängude, seksi ees.

Maniafoobia – hirm vaimuhaiguse (hullumeelsuse) ees.

Mastigofoobia – hirm karistuse ees.

Mehhanofoobia – hirm masinate, mehhanismide ees.

Medomalakufoobia – hirm kaotada erektsioon.

Medortofoobia – hirm erekteerunud peenise ees.

Megalofoobia – hirm suurte asjade ees.

Melissofoobia – hirm mesilaste ees.

Melanofoobia – hirm musta värvi ees.

Melofoobia – hirm või viha muusika suhtes.

Meningitofoobia – hirm ajuhaiguste ees.

Menofoobia – hirm menstruatsiooni ees.

Merintofoobia – hirm olla kinni seotud.

Metallofoobia – hirm metallide ees.

Metatesiofoobia – hirm muutuste ees.

Meteorofoobia – hirm meteooride ees.

Metüfoobia – hirm alkoholi ees.

Metrofoobia – hirm või viha poeesia suhtes.

Mikrobiofoobia – hirm mikroobide ees.

Mikrofoobia – hirm väikeste asjade ees.

Misofoobia – hirm saada nakatatud “haigusidudest”.

Mnemofoobia – hirm mälestuste ees.

Molüsmofoobia, molüsomofoobia – hirm saasta või reostuse ees.

Monofoobia – hirm üksildase koha või üksioleku ees.

Monopatofoobia – hirm ühe kindla tõve ees.

Motorfoobia – hirm autode ees.

Mottefoobia – hirm koide ees.

Murofoobia, musofoobia – hirm hiirte ees.

Mükofoobia – hirm või vastumeelsus seente suhtes.

Müksofoobia – hirm lima ees.

Müktofoobia – hirm pimeduse ees.

Mürmekofoobia – hirm sipelgate ees.

Müsofoobia – hirm haigusidude või saastaga nakatumise ees.

Mütofoobia – hirm müütide, legendide või rahvajuttude ees.

N

Nebulafoobia – hirm udu ees.

Nekrofoobia – hirm surma ees või hirm surnute, laipade ees.

Nelofoobia – hirm klaasi ees.

Neofarmafoobia – hirm uute ravimite ees.

Neofoobia – hirm igasuguse uue asja ees.

Nefofoobia – hirm pilvede ees.

Noktifoobia – hirm öö ees.

Nomatofoobia – hirm nimede ees.

Nosokomefoobia – hirm haiglate ees.

Nosofoobia, nosemafoobia – hirm haigeksjäämise ees.

Nostofoobia – hirm koju tagasipöördumise ees.

Noverkafoobia – hirm võõrasema ees.

Nudofoobia – hirm alastuse ees.

Nukleomitofoobia – hirm tuumarelvade ja/ või -jaamade ees.

Numerofoobia – hirm numbrite ees.

Nüktohülofoobia – hirm pimedate ja öiste metsa(salu)de, parkide jms ees.

Nüktofoobia – hirm pimeduse või öö ees.

O

Obesofoobia – hirm kaalus juurdevõtmise ees.

Odontofoobia – hirm hammaste või hambaravi ees.

Odünefoobia, odünofoobia – hirm valu ees.

Oenofoobia – hirm veinide ees.

Ofidiofoobia – hirm madude ees.

Oftalmofoobia – hirm olla kellegi poolt jõllitatud.

Ohlofoobia – hirm (käratsevate) rahvahulkade ees.

Ohhofoobia – hirm liiklusvahendite ees.

Oikofoobia – hirm koduse ümbruse või kodu ees.

Oktofoobia – hirm number 8 ees.

Olfaktofoobia – hirm lõhnade ees.

Ombrofoobia – hirm vihma või vihma kätte jäämise ees.

Ommatofoobia, ommetafoobia – hirm silmade ees.

Oneirofoobia – hirm unenägude ees.

Oneirogmofoobia – hirm “voodit märjata”.

Onomatofoobia – hirm kuulda kindlat sõna või nimesid.

Optofoobia – hirm avada silmi.

Ornitofoobia – hirm lindude ees.

Ortofoobia – hirm omandi ees.

Osfresiofoobia, osmofoobia – hirm (ebameeldivate) lõhnade ees.

Ostrakonofoobia – hirm karploomade ees.

P

Pagofoobia – hirm jää või pakase ees.

Pantofoobia, patofoobia – hirm haiguste ja kannatamise ees.

Panofoobia, pantofoobia – hirm kõige ees.

Papafoobia – hirm paavsti ees.

Papürofoobia – hirm paberi ees.

Parafoobia – hirm seksuaalperverssuste ees.

Paralipofoobia – hirm vastutuse või teenistuskohustuste mittetäitmise ees.

Parasitofoobia – hirm parasiitide ees.

Paraskavedekatriafoobia – hirm 13. kuupäeva reede ees.

Partenofoobia – hirm noorte ja/ või süütute tüdrukute ees.

Patofoobia, pantofoobia – hirm haiguste ees.

Patroiofoobia – hirm pärilikkuse ees.

Parturifoobia – hirm sünnitamise ees.

Pedikulofoobia – hirm täide ees.

Pediofoobia – hirm nukkude ees.

Pedofoobia – hirm laste ees.

Pekatofoobia – hirm patustamise (kujuteldava kuriteo) ees.

Peladofoobia – hirm kiilaspeade ees.

Pellagrofoobia – hirm pellagra (karenahksus) ees.

Peniafoobia – hirm vaesuse, viletsuse ees.

Penterafoobia – hirm ämma ees.

Plasofoobia – hirm hauakivide ees.

Plutofoobia – hirm rikkuse ees.

Pluviofoobia – hirm vihma või vihma kätte jäämise ees.

Pneumatifoobia – hirm tujutsemise või vaimukuste ees.

Pneumatofoobia – hirm õhuvoolu, -surve, ka kerge tuulehoo ees.

Pnigofoobia, pnigerofoobia – hirm kägistamise või lämmatamise ees.

Pogonofoobia – hirm habemete ees.

Poinefoobia – hirm karistamise ees.

Pokreskofoobia – hirm kaalus juurde võtta.

Poliosofoobia – hirm lastehalvatusse haigestumise ees.

Politikofoobia – hirm või arusaamatu vastumeelsus poliitikute suhtes.

Polüfoobia – hirm asjade paljususe, suure koguse (paljude asjade) ees.

Ponofoobia – hirm ületöötamise või valu ees.

Porfürofoobia – hirm purpurse värvi ees.

Potamofoobia – hirm jõgede või voolava vee ees.

Potofoobia – hirm alkohoolsete jookide ees.

Proktofoobia – hirm pärasoolde puutuvas.

Prosofoobia – hirm progressi ees.

Psellismofoobia – hirm kokutamise ees.

Psühhofoobia – hirm oma hinge, hingelaadi ees.

Psührofoobia – hirm külma ees.

Pteromerhanofoobia – hirm lendamise ees.

Pteronofoobia – hirm sulgedega kõditamise ees.

Pupafoobia – hirm hüpiknukkude (marionettide) ees.

Püreksiofoobia – hirm palaviku ees.

Pürofoobia – hirm tule ees.

R

Rabdofoobia – hirm karmi karistuse, (vitstega) peksmise ees.

Rabdofoobia 2 – hirm karmi kriitika ees.

Rabdofoobia 3 – hirm maagia ja “võlukepikeste” ees.

Radiofoobia – hirm radiatsiooni, gammakiirguse ees.

Ranidafoobia – hirm konnade ees.

Rektofoobia – hirm pärsasoolehaiguste vm pärasoolde puutuva suhtes.

Rupofoobia – hirm mustuse, sopa jms ees.

Russofoobia – hirm venelaste ja muu venepärase ees.

Rüpofoobia – hirm roojamise ees.

Rütifoobia – hirm kortsude saamise ees.

S

Samhainofoobia – hirm halloweeni, kõigi pühakute öö ees.

Sarmassofoobia – hirm armumängude ees.

Satanofoobia – hirm saatana ees.

Selafoobia – hirm valgussähvatuste ees.

Selofoobia – hirm (armu)kadeduse ees.

Selenofoobia – hirm Kuu ees.

Semmifoobia – hirm pimerottide ees.

Seplofoobia – hirm kõdu ees.

Seskvipedaliofoobia – hirm pikkade sõnade ees.

Seksofoobia – hirm vastassugupoole ees.

Sfeksofoobia – hirm herilaste ees.

Siderodromofoobia – hirm rongide, raudtee või rongisõidu ees.

Siderofoobia – hirm taevatähtede ees.

Sinistrofoobia – hirm vasakul asuvate või vasakukäelistele mõeldud asjade ees.

Sinofoobia – hirm Hiina ja hiinapärase ees.

Sitiofoobia, sitofoobia – hirm toidu või söömise ees.

Skabiofoobia – hirm sügeliste ees.

Skatofoobia – hirm väljaheidete, ekskrementide ees.

Skelerofoobia – hirm kurjategijate, murdvaraste ees.

Skiafoobia, skiofoobia – hirm varjude ees.

Skoletsifoobia – hirm vaklade ees.

Skolionofoobia – hirm kooli ees.

Skopofoobia, skoptofoobia – hirm olla nähtud või jälgitav.

Skotomafoobia – hirm nägemise kaotamise ees.

Skotofoobia – hirm pimeduse ees.

Skriptofoobia – hirm (avalikult) kirjutamise ees.

Sofofoobia – hirm õppimise ja teadmiste ees.

Sokerafoobia – hirm äia-ämma ees.

Somnifoobia – hirm une ja magamise ees.

Soteriofoobia – hirm teistest sõltumise ees.

Sotsiaalfoobia või ka sotsiaalne foobia – üldnimetus ühiskonnast, suhtlemisest tulenevatele foobiatele, eriti hirm saada halba hinnangut.

Sotsiofoobia – hirm ühiskonna või inimeste ees üldse.

Spektrofoobia – hirm viirastuste või kummituste ees.

Spermatofoobia, spermofoobia – hirm sperma, seemnevedeliku ees.

Stasibasifoobia, stasifoobia – hirm seismise või kõndimise ees.

Staurofoobia – hirm ristide või krutsifikside ees.

Stenofoobia – hirm kitsaste asjade või kohtade ees.

Stigiofoobia, stügiofoobia – hirm põrgu ees.

Surifoobia – hirm hiirte ees.

Sümbolofoobia – hirm sümbolismi ees.

Süfilofoobia – hirm süüfilise ees.

Sümmetrofoobia – hirm sümmeetria ees.

Süngenesofoobia – hirm sugulaste ees.

T

Taeniofoobia, teniofoobia – hirm paelusside ees.

Tahhofoobia – hirm kiiruse ees.

Tafefoobia, tafofoobia – hirm olla elusalt maetud või kalmistute ees.

Talassofoobia – hirm mere ees.

Tanatofoobia, tantofoobia – hirm surma või suremise ees.

Tapinofoobia – hirm olla nakkusekandja.

Tas(s)ofoobia – hirm istuda.

Taurofoobia – hirm härgade, pullide ja sõnnide ees.

Teatrofoobia – hirm teatrite ees.

Tehnofoobia – hirm tehnoloogiate ees.

Tekstofoobia – hirm kindla kanga või tekstiili ees.

Teleofoobia – hirm kindlate plaanide ees.

Teleofoobia 2 – hirm usutseremooniate ees.

Telefonofoobia – hirm telefonide ees.

Teofoobia – hirm jumala(te) või religiooni ees.

Teologikofoobia – hirm teoloogia, usuteaduse ees.

Teratofoobia – hirm moondunud lapse kandmise või sünnitamise ees.

Teratofoobia 2 – hirm koletiste või moonutatud inimeste ees.

Termofoobia – hirm kuumuse ees.

Testofoobia – hirm eksamite, katsete, testide ees.

Tetanofoobia – hirm (lõua)krampide, kangestuskramptõve ees.

Teutofoobia – hirm Saksamaa ja saksapärase ees.

Tokofoobia – hirm raseduse või hirm sünnituse ees.

Toksifoobia, toksofoobia, toksikofoobia – hirm mürkide või juhusliku mürgituse ees.

Tomofoobia – hirm kirurgiliste operatsioonide ees.

Tonitrofoobia – hirm kõuemürina ees.

Topofoobia – hirm kindla koha või olukorra ees.

Traumatofoobia – hirm trauma või vigastuste ees.

Tremofoobia – hirm värisemise ees.

Trihhinofoobia – hirm trihhinelloosi (keeritsusstõve) ees.

Trihhofoobia, trihhopatofoobia, hüpertrihhofoobia – hirm juuste ees.

Trikolorofoobia – hirm kolmevärviliste lippude ees.

Triskaidekafoobia – hirm number 13 ees.

Tropofoobia – hirm liigutamise või muudatuste tegemise ees.

Trüpanofoobia – hirm süstide ees.

Tsibofoobia, sitofoobia, sitiofoobia – hirm toidu ees.

Tsüklofoobia – hirm jalgrataste ees.

Tuberkulofoobia – hirm tuberkuloosi ees.

Türannofoobia – hirm türannide, hirmuvalitsejate ees.

U

Ufofoobia – hirm tundmatude lendavate objektide ees.

Uranofoobia – hirm taeva ees.

Urofoobia – hirm uriini või urineerimise ees.

V

Vinülofoobia – Hirm vinüülplaatide ees.

Z

Zeusofoobia – hirm Jumala või jumalate ees.

Zoofoobia – hirm loomade ees

Allikad

Artiklid:

LeWine, H. E. (2022). Phobia.

https://www.health.harvard.edu/a_to_z/phobia-a-to-z

Phobias.

https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/phobias/causes-of-phobias/

Snowden, J. (2021). Hirm ja teadus. Psühholoogia tänapäeval. Kirjastus: Ühinenud Ajakirjad, lk 26-33.

 

Muu infomaterjal:

Foobiate loend.

https://et.wikipedia.org/wiki/Foobiate_loend

Foobia.

https://www.kliinik.ee/haiguste_abc/foobia/id-383

Me oleme Biofeedback teraapia teerajajad Eestis.