Tippjuhi kogemus: läbipõlemine seljatatud ilma töökoormust muutmata

Kaie (45)

Elan oma unistuste elu. 

Teen kõrgel tasemel tööd, mida armastan, mul on oma kodu, elukaaslane ja suureks kasvatatud lapsed. Kõik on suurepärane, kuid ühes etapis minu elus kôik nii roosiline ei olnud. Ühel hetkel tundsin, et mind tabab kohe läbipõlemine. Ootamatult olin muutunud depressiivseks ning kogesin ärevushäireid.

Esimesed mõrad minu heaolus tekkisid 2021. aasta kevadel, kui hakkas lagunema minu pikaajaline suhe. Alustasin ennastkahjustava käitumisega. Hakkasin üle aastate jälle suitsetama, tarbisin ülemäära alkoholi, ei söönud, ei maganud ja töötasin pikki tunde.

Kaie (45) läbipõlemine, kogemuslugu

Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.

Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.

Oli tavapärane, et pärast tööpäeva jõin pudeli-poolteist veini, nutsin ja tundsin tohutut enesehaletsust. Jõudsin isegi nii kaugele, et mõtlesin, kellele mind üldse vaja on. Tagantjärele vaadates arvan, et ilmselt oli mul depressioon. Sel hetkel ma ei mõistnud oma olukorra tõsidust ja varjasin oma tegelikke tundeid oma lähedaste eest väga hoolikalt.

Olin sellises seisus umbes pool aastat enne, kui hakkasin tasapisi taastuma. Pühendasin end täielikult tööle ja olin edukam kui kunagi varem. Ma elasingi ainult töö nimel. Hakkasin teadlikumalt oma karjääri üles ehitama.

Nautisin oma tööd, aga samal ajal tabasid mind pidevalt ärevushood.

Minu unekvaliteet oli olematu, süda puperdas ja pidev ärevustunne segas isegi igapäevaseid toiminguid. Iga kord, kui pidin juhtkonna ees rääkima või esitlusi tegema, tundsin meeletut ärevust, süda jättis lööke vahele ja oli tunne, et kohe suren ära.

Ma rääkisin oma ärevusest ka lähedastele ja mulle kingiti biofeedback teraapia kinkekaart

Mul läks peaaegu aasta, et lõpuks teraapiasse jõuda. Tundsin ennast ebamugavalt, et mis mõttes ma vajan abi, ma olen ju terasest naine! Lõpuks siiski lihtsalt jõuga võtsin aja ja läksin.

Teraapiasse minnes olin alguses ärevil, aga kõik oli nii loomulik. Mind tervitasid hubane ruum ja meeldiv terapeut. See tund läks hästi kiiresti!

Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.

Mäletan, et läksin teraapiakeskusest välja ja minus oli hästi kummaline rahu. Olid täiesti lõdvestunud. Oli täpselt selline tunne nagu on vahel pärast hästi ägedat trenni. Lihtsalt vajusin autoistmesse.

läbipõlemine Kaie 45 pikk pilt

Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.

Muutus oli kohene.

Järgmisel hommikul üles ärgates olin täiesti sõnatu. Ma magasin üle pika aja terve öö jutti ja nägin unenägusid! See üllatas mind kõige enam. Ma ei olnud aastaid nii hästi maganud ja ma ei mäletanud, millal ma viimati midagi unes nägin. Kogu selle päeva tundsin end kerge ja lendlevana.

On see juhus või mitte, aga olen pärast biofeedback teraapias käimisega alustamist paar korda ametikõrgendust saanud. Enam ma ei tunne tohutut ärevust, olen taas täiesti enesekindel. Kohtun võõraste inimestega ja jutustan ladusalt, olen jälle sama sotsiaalne nagu varem.

Kui ma enne ei käinud teraapias üldse ja pigem pelgasin seda, siis nüüd tunnen, et tahan ikka ja jälle biofeedback teraapiasse tagasi minna. Tajun, et vaimse tervisega peab teadlikult tegelema. Ma ei taha aga diivani peal pikutada ja jutustada. Usun ka seda, et kui inimene on päriselt hädas, siis ta ei oskagi midagi sõnastada.

Töötasin enne ja töötan praegu täpselt sama intensiivselt. Samas tajun, et läbipõlemine oli mulle väga lähedal. Ma sain tööl alati hakkama, aga tööga seotud stress ja ärevus kasvas üle pea. Tundsin hirmu, kas saan hakkama kõigega, mida olen ette võtnud.

Minu töö on selline, et olen pool aega pidevalt kuskil välisriigis komandeeringus, tihti olen ajavahede tõttu unevõlas. Välisreisidel keskendun sealsetele teemadele, aga Eesti tööasjad ootavad mind õhtul meiliboksis. On tavaline, et tööpäevad lõpevad välisreisil kell 22-23 õhtul, Eestis pisut varem, aga siiski hilja, kella 20 ajal.

Selleks, et mitte läbi põleda, võiks iga juht vähemalt korra elus päris lähedalt läbipõlemist nuusutada, olla kuristiku äärel.

Läbipõlemine on salakaval, vaikselt hiilib ligi. Kui saad aru, et oled augus, siis on juba hilja, aga meie, juhid, arvame sageli, et oleme rauast ja eirame hoiatussignaale. Iseennast peab aga oskama lugeda ja õigel ajal reageerida.

Käin teraapias enda tasakaalukeset säilitamas.

Biofeedback teraapias ma rahunen ning tekivad uued mõtted ja selged eesmärgid. Mul on seda vaja, et saaksin samu hulle asju edasi teha nagu ma teen ja olla selles enesekindel. Ma ei ole oma elus midagi muutnud peale selle, et hakkasin teraapias käima. Ma naudin oma elustiili täiega! Tänu teraapiale on muutunud minu töö tegemise võime, ma tulen raskustega mängleva kergusega toime ja stress ei murra mind.

Minu meelest on biofeedback teraapia tippjuhi elustiiliga väga hästi sobiv teraapiavorm – ei mingit tühja juttu, tund aega mõnusas toolis ja elu võib edasi minna.

Kaie 45 sisupilt kogemuslugu

Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.

Me oleme biofeedback teraapia teerajajad Eestis.