Biofeedback teraapia kirjeldus

Mis on Biofeedback teraapia L.I.F.E. seadme abil?

Biofeedback teraapia ehk biotagasiside on protsess, mis võimaldab inimesel õppida tasakaalustama oma psühholoogilist ja emotsionaalset aktiivsust. Teraapias kasutatav seade mõõdab inimese füsioloogilist aktiivsust nagu ajulained, südametegevus, hingamine, lihaste aktiivsus ja pinged. Seade edastab terapeudile kiiresti ja täpselt teavet kirjelduste, arvude ning protsentide kujul, mõõtes sügavuti kliendi mõttetasandil toimuvat ning lugedes tema stressinäitajaid ja pingeid (mõttevorme, emotsioone ja tundeid). Biofeedback teraapias L.I.F.E. seadme abil tegeletakse inimese teadlike ja alateadlike sisepingete teadvustamise ja tasakaalustamisega, tõstes seeläbi tema igapäevast elukvaliteeti.

Biofeedback teraapias mõõdab L.I.F.E. seade inimese pingeid ja stressinäitajaid heli, valguse, värvidega ehk madalsagedustega näiteks nagu pulsikella kandmise korral. Seade kuvab ekraanil tema sundmõtteid, kinnisideid, negatiivseid mõtte- ja käitumismustreid, edastades terapeudile teavet kirjelduste, arvude ja protsentide kujul. L.I.F.E. seadme abil tasakaalustatavad negatiivsed mõttevormid väljenduvad pingetena ja võivad esineda nii teadvustatud kui ka teadvustama kognitiivsete protsesside tasandil. Sellest tulenevalt erineb antud terapeutiline sekkumine sõnalisest klassikalisest teraapiast. Terapeut kirjeldab L.I.F.E seadmega sünteesitud info põhjal kliendile, millised stressinäitajad tekitavad temas pingeid ja takistavad elus edukalt edasi liikumist.

Tänu sellele ei ole terapeudil vajadust küsida küsimusi ega kaardistada minevikus juhtunut. Samuti pole oluline, kas klient teadvustab stressi ja pingetega seotud blokeeringu(te) põhjuseid või mitte. Seega on Biofeedback teraapia toetav terapeutiline sekkumine, kus vastupidiselt enamikele teraapia liikidele räägib terapeut kliendist, mitte klient iseendast.

Tea ka seda, et Biofeedback teraapia:

  • ei asenda arstiabi ega käimasolevat ravi;
  • sobib kasutamiseks koos ravimite, tavameditsiini ja loodusravimeetoditega;
  • on mõeldud igas vanuses inimestele, alates väikelapsest (1. eluaastast) kuni eakani;

NB! Biofeedback teraapiat ei tehta rasedatele ning inimestele, kellel on südamestimulaator või kellele on siirdatud organ(eid).

Uurimused osutavad, et Biofeedback teraapia on heaks tugiteraapiaks paljude stressist ja pingetest põhjustatud probleemide korral. Teraapia toetab emotsionaalset tasakaalu ja stabiilsust ning aitab hoida positiivset meeleolu. Biofeedback teraapia on vaimset tervist ja heaolu toetav teraapia, mis hõlbustab psühhiaatri, psühholoogi, eripedagoogi, logopeedi ja teiste spetsialistide tööd, luues kliendile paremad eeldused muutusteks ja püsivate positiivsete tulemuste saavutamiseks. Ka erinevad kliinilised uuringud on näidanud Biofeedback teraapia efektiivsust.

Sellega seonduvalt on Kanada ja USA ravikindlustused lisanud Biofeedback teraapia oma teenuste nimekirja. Kanada ravikindlustusfirmad on Biofeedback teraapia kulusid klientidele tänaseks katnud juba ligikaudu alates 2010. aastast. Mõned aastad tagasi hakkasid nimetatud kulusid klientidele katma ka järgmised USA suurimad ravikindlustusfirmad: Blue Cross Blue Shield, United Healthcare, Aetna, Johns Hopkins HealthCare jne. 

Kuidas toimub stressinäitajate/pingete testimine ning tasakaalustamine Biofeedback teraapiasseansil L.I.F.E. seadme abil?

Terapeut kasutab L.I.F.E. seadet selleks, et:

  • ühtegi küsimust esitamata leida üles kliendi sundmõtted, kinnisideed ning negatiivsed mõtte- ja käitumismustrid;
  • kliendi stressinäitajaid ja pingeid tasakaalustades taastada tasakaal ning kõrvaldada blokeeringud.

L.I.F.E. seade on Biofeedback (biotagasiside) põhimõttel töötav seade:

  • millele on väljastatud Euroopa Liidus kehtiv CE-vastavussertifikaat;
  • mis on FDA poolt heaks kiidetud;
  • mille toimivust on kontrollitud topeltpimeuuringutes.

NB! Lisaks Biofeedback programmile kasutatakse teraapias ka L.I.F.E. seadmes olevat Neurofeedbacki (neurotagasiside) ehk EEG biofeedback programmi, et tagada kliendile kiiremad ja efektiivsemad tulemused. Neurofeedback toetab aju kognitiivsete võimete parandamist, sh parandab vaimset võimekust/oskusi erinevat infot (tekst, numbrid, ruumilised objektid jne) lugeda, mõista, olemasolevate teadmistega seostada, meelde jätta ja kasutada. Samuti aitab tasakaalustada ajupoolkerasid ja ajulained.

Teabevahetus L.I.F.E. seadmega on saadaval andurite kaudu. Andurid on valmistatud spetsiaalsest juhtivast silikoonist, mis võimaldab arvuti USB-pordi ja multifunktsionaalse liidesekasti kaudu tekitada madalsagedusimpulssi nagu näiteks pulsikellade puhul.

L.I.F.E. Biofeedback seadme abil tehtud testimine põhineb seosel „tegevus ja reaktsioon”, rakendades kliendile väljakutset („tegevus”) ja mõõtes inimese keha reaktsiooni, kui see väljakutsele vastab („reaktsioon”). Seadme toimimisviisi aluspõhimõte on järgmine: L.I.F.E. Biofeedback seade saadab anduritele ruudu laine signaali amplituudiga 5 volti ja 50%-lise töötsükli. Seadme kasutatav sagedus on ligikaudu 47,3 kHz.

Teraapiaseansi kirjeldus

Biofeedback teraapiaseansi ajaks suunatakse klient mugavalt tugitooli istuma. Arvutiga ühendamiseks kinnitatakse seadme andurid ümber tema pea, randmete ja pahkluude. Teraapia ajal seadme kasutamine on analoogne pulsikella kasutamisele.

Väikelapse puhul kinnitatakse andurid ümber pea või kõhu.

Lemmikloom istub või lamab peremehe kõrval. Seejärel pannakse lemmiklooma selja peale või alla kerge anduritega tekk/alus.

Tavapäraselt kestab üks seanss 60 minutit / 1 tund, kuid erandjuhtudel kliendi ja terapeudi omavahelisel kokkuleppel 60-120 minutit ning kuni 2-aastaste laste puhul 30 minutit.

Biofeedback teraapias ei ole terapeudil vajadust küsida küsimusi ega kaardistada minevikus juhtunut. Samuti pole oluline, kas klient teadvustab stressi ja pingetega seotud blokeeringu(te) põhjuseid või mitte. Seega on Biofeedback teraapia toetav terapeutiline sekkumine, kus vastupidiselt enamikele teraapiavormidele räägib terapeut kliendist, mitte klient iseendast. Antud teraapias on võimalik ühtegi küsimust esitamata leida üles inimese sundmõtted, kinnisideed ning negatiivsed mõtte- ja käitumismustrid. Eesmärk on taastada tasakaal ning kõrvaldada blokeeringud.

Seansi ajal räägib terapeut kliendist positiivses vormis ning klient tunneb end turvaliselt. Laste jaoks on kohapeal ka raamatud, joonistusvahendid ja mänguasjad ning laps saab soovi korral teraapia ajal mängida. Samuti võib kaasa võtta last huvitava mänguasja või mängu.

Terapeut annab teraapia ajal igale kliendile personaalseid positiivseid soovitusi elukvaliteedi parandamiseks. Pärast seanssi tunneb enamik inimesi end lõdvestunult ja lõõgastunult.