Vaimne tervis ja biofeedback teraapia

Mer biofeedback

Vaimne tervis ja heaolu loomine MER Biofeedback® teraapia abil

Kas pole kummaline, et võid elu jooksul kogeda midagi, mis tekitab tunde, et edasi elamine on võimatu? Vahel võib valu või surve olla nii intensiivne, et arvad, et seda ei olegi võimalik üle elada. Siis aga mõne aja möödudes hakkad märkama, et see miski ei olegi iga päev enam mõtetes. Sa suudad jälle vabalt naerda ja tunda seejuures, et oled palju tugevam versioon iseendast. Avastad, et Sa oled võimekam ja õnnelikum, kui oleksid eales võinud uskuda. Rasked ajad on endiselt meie mälestustes, südamesoppides, hinges ning need on meid kujundanud, aga sa vaatad neile tagasi ja Sinus on rahu. 

Pildi autor: Freepik

Meie vaimne tervis ja emotsionaalne heaolu on midagi, mis määravad, kui edukalt me suudame toime tulla igapäevase stressiga ja erinevate raskustega, mida elus ette tulla võib. See ei tähenda, et tugeva vaimse tervisega inimesed ei koge üldse raskusi, ei nuta või ei kannata stressi all. Mõned inimesed lihtsalt juba teavad, kuidas end keerulisel hetkel toetada. Nii nagu hoolitseme oma füüsilise keha eest, tuleks väikeste ja järjepidevate liigutustega toetada ka oma emotsionaalset poolt. 

Kui kõik on hästi, on vaimne heaolu iseenesest mõistetav ja seda ehmatavam võib olla, kui ühel päeval vaimne tervis halvenema hakkab.

Nendel hetkedel on oluline võtta aeg maha, uurida enda emotsioonide tagamaad ning teha valikuid, et enda heaolu parandada. 

Kuidas vaimse tervise langust ära tunda?

Eestis läbiviidud uuring näitab, et meil on ulatuslik vaimse tervise probleemide levik. Uuringu läbiviijad järeldasid, et depressiooniriski esineb neljandikul, üldistunud ärevushäire riski igal viiendal täiskasvanul. Registriuuring näitas, et ligi veerandil täiskasvanutest on olnud vähemalt üks psüühikahäire diagnoos. Kõige sagedamini esineb eestlastel depressiooni ja ärevushäireid. 

Vaimse tervise languse põhjused on seotud mitme erineva asjaoluga. Eespool mainitud uurimus näiteks järeldas, et üksnes naine olemine on juba eraldi eelsoodumust tekitav asjaolu. Meid mõjutavad geneetika, meid ümbritsev keskkond ja eluolu. 

Keegi meist ei ole kaitstud, aga me saame ise end aidata, märgates õigel hetkel enda enesetundes muutusi ja asudes seejärel tegutsema. Iga väiksem muutus enesetundes ei viita tingimata kohe psüühikahäirele, aga võib olla sulle meeldetuletuseks, et leida iseenda jaoks rohkem aega. Vaimse tervise häired kujunevad sageli aja jooksul, pikaajalise stressi või trauma tagajärjel. 

Tunnused, mis viitavad muutustele emotsionaalses heaolus:

 • Pidev kurbusetunne;
 • Vähenenud keskendumisvõime;
 • Suurenenud hirmud ja muretsemine, liigne süütunne;
 • Tugevad meeleolumuutused;
 • Sõpradest ja meelepärastest tegevustest võõrandumine;
 • Tähelepanuväärne väsimus, uneprobleemid või oluliselt vähenenud energiatase;
 • Reaalsustaju kadumine;
 • Igapäevaste probleemidega toimetuleku kadumine;
 • Sõltuvusprobleemid;
 • Kardinaalsed muutused toitumises;
 • Muutused seksuaalkäitumises;
 • Üleliigne agressioon ja viha;
 • Enesetapumõtted.

Pildi autor: Freepik

„Olin suure ettevõtte juhtivtöötaja, ettevõte kasvas ja oli edukas, mind tabas aga samal ajal läbipõlemine. Tegin aastaid ületunde, isegi puhkuse ajal ei suutnud tööst eemal olla. Tulemuseks läbipõlemine. Lõpuks oli asi juba nii hull, et tekkis tahtmatus tööle minna, üritasin firma direktori ja aktsionäride telefonikõnesid vältida ning loobusin kolleegidega aruteludest. Nädalavahetused vedelesin lihtsalt voodis teki all.”  – Toomas (35)

Loe, kuidas Toomase lugu lõppes SIIN.

Vaimse tervise test

Peaasi.ee lehelt SIIN leiad kiire valikvastustega testi, mis annab Sinu emotsionaalsele heaolule hinnangu. Test annab mõista, kas Sul esinevad vaimse tervise langusega seostatud tunnused. Tulemustega on kaasas ka mõningad soovitused, kuidas edasi tegutseda.

Vaimse tervise abi

Meie emotsionaalne pool on oluline osa tervikust. Selleks, et olla terve, tuleb toita nii enda füüsilist kui vaimset keha. Igal ajal on võimalus pöörduda vaimse tervise spetsialistide poole, aga on ka mõningaid viise, kuidas ise end kohe ja praegu toetada.

vaimne tervis artikkel

Pildi autor: Freepik

Vaimse tervise 9 “vitamiini”:

 • Kohtu inimestega silmast silma. Veebisuhtlus on mugav ja telefoni teel vestlemine on mõnus, aga miski ei asenda otsest kontakti. Saa kokku inimestega, kes on sulle armsad, kes armastavad sind ja annavad sulle energiat. 
 • Püsi aktiivne. Ei ole saladus, et enda füüsiline liigutamine turgutab ka meie vaimu, annab ajule vajalikku toonust ja alandab stressi.
 • Ava end kellelegi. Iga sõbralik kohtumine ei pea olema südamest südamesse rääkimine, aga mõni neist võiks olla. Jaga oma muresid ja kuula ära teiste omad. Vahel annavad teiste kogemused hoopis uue perspektiivi. 
 • Turguta oma meeli. Kas lemmiklaulu kuulamine aitab Sul enda rõõmsamana tunda? Kas üksinda looduses jalutamine maandab Sind? Igal ühel on oma lemmikud tegevused, mis ergutavad meeli ja aitavad end paremini tunda.
 • Harjuta hetkes viibimist. Mediteerimine, hingamisharjutused ja teadveloleku ehk mindfulness praktikad aitavad tuua Sind tagasi praegusesse hetke ja maandavad stressi.
 • Lisa oma kalendrisse puhkehetki. Sageli tunneme, et meil on kogu aeg liiga palju teha ning unustame, et nii meie keha kui vaim vajavad puhkehetki. Planeeri teadlikult 5-10 minutit igas päevas, mil istud ja lihtsalt mõtled, kuidas Sa end tunned ja mida head on juba ära tehtud. 
 • Anna ajule head toitu. On leitud, et head tuju toetavad näiteks oad, läätsed, rasvane kala, pähklid, avokaado, erinevad rohelised köögiviljad, puuviljad ja marjad, aga ka tume šokolaad. Oma toitumise tasakaalustamine võib üllatavalt hästi mõjuda.
 • Suhtu oma unesse tõsiselt. Uni ja magamine on vajalikud, et keha saaks taastuda. Loobu ekraanidest vähemalt tund enne voodisse minemist, loe hoopis raamatut, tee tuba hämaramaks, kasuta aroomiteraapiat ja lõõgastavat muusikat.
Mer biofeedback

MER Biofeedback® teraapia

Vaimse heaolu skaala on lai. Võime tunda end täiuslikult tasakaalustatuna, pisut kõikuvana, krooniliselt rahulolematuna või olla juba diagnoositud kannataja. Õnneks on Eestis ainulaadne toetav teraapiavorm, mis sobib kõikidele eelnevalt mainitud juhtumitele ning igas vanuses inimestele. MER Biofeedback® teraapia on vaimset tervist toetav teraapialiik, mis hõlmab mentaalse ja emotsionaalse stressi ning pingete vabastamist (ingl. Mental and Emotional Release Biofeedback).

MER Biofeedback® teraapia on eriline, kuna selle puhul ei ole otseselt vaja teraapiaseansi käigus endast ega oma kogetud traumadest rääkida. Antud teraapias on võimalik olnut meenutamata ja selle kohta küsimusi esitamata leida üles inimese sundmõtted, kinnisideed ning negatiivsed mõtte- ja käitumismustrid. 

Sest võimalik, et Sa isegi täpselt ei tea, kuidas enda muret nimetada. Sellest ei ole midagi. 

Terapeut kasutab biotagasiside seadet, mis mõõdab sisepingeid ja stressinäitajaid heli, valguse ja värvidega ehk madalsagedustega. Näiteks samal põhimõttel töötavad mõned kaasaegsed nutikellad, mis mõõdavad vererõhku ja südamerütme jne. MER Biofeedback® teraapia on ohutu, mitteinvasiivne ja mittemanipulatiivne ning ilma negatiivsete kõrvalmõjudeta meetod.

Lifekeskuse tartu esindus biofeedback teraapia

Pildi autor: Lifekeskus

MER Biofeedback® teraapia ja alateadlik meel

Biotagasiside seadme abil tuvastatakse ja ka vabastatakse elu jooksul väljakujunenud alateadlikke negatiivseid mõttemustreid, emotsioone ning harjumuspäraseid automaatmõtteid. Alateadlikud mõttemustrid ja piiravad uskumused on emotsioonide- ja kogemustepõhised programmid, mis tekivad, kui me midagi näeme, kuuleme, tunneme ehk kogeme. 

Seega – elukogemused määravad meie uskumused. Nende uskumuste kvaliteet oleneb sellest, millises keskkonnas üles kasvasime või millises elame hetkel. Meie mõttemustrid ja uskumused on need mõtted, mida teadlikult või alateadlikult aktsepteerime kui tõde oma elus. Me kas oleme neist teadlikud või mitte, need siiski mõjutavad meie reaalsust ning takistavad meil vabalt ja mõnusalt elada. Loe alateadliku meelest ja piiravatest mõttemustrite kujunemisest lähemalt SIIT.

Lisaks aktiveeritakse iga teraapiaseansi käigus positiivseid ja kõrgendatuid tundeid nagu rõõm, armastus, sisemine rahu, enesekindlus ja tänulikkus. Selle kõige tulemusena toimub nii meele kui ka füüsilise keha lõdvestus. Paraneb enesekontroll ehk tekib oskus paremini juhtida oma emotsioone ja reaktsioone teatud olukordade ja inimeste suhtes. Teraapia tõstab vastupanuvõimet stressile ehk võimet elu tõusude ja mõõnadega toime tulla. 

MER Biofeedback® teraapia aitab ennast sügavamalt mõista ja enda elukvaliteedi parandamiseks paremaid valikuid teha.

„Olen nüüdseks teraapias käinud mitmeid kordi. Mõne kuuga olen saanud elurõõmu täielikult tagasi ja läbipõlemine on minevik. Jälgin igapäevaselt teadlikult oma emotsioone ja mõtteid, et see uuesti ei korduks. Mul ei ole enam rusuvaid sundmõtteid, mu pea on selge ja siht on ees. Ma ei muretse enam nii palju ja olen taas suhtlemisaldis.” – Grete (32)

Loe pikemalt Grete kogemusest SIIN.

Millal pöörduda MER Biofeedback® teraapiasse?

MER Biofeedback® teraapiasse võib pöörduda kohe, kui tunned, et soovid enda heaolu veelgi parandada, kuid SIIT leiad ka toetava loetelu valdkondadest, mille puhul on biofeedback teraapiast abi. 

Klientide tagasiside põhjal oleme kogenud, et teraapia abil on võimalik vabastada nii sünnipäraseid kui ka traumade tagajärgede poolt tekkinud harjumuspäraseid negatiivseid automaatmõtteid ja emotsioone. Näiteks kui ärevuse-, hirmu-, viha-, süütunde-, kurbusemustrid vabanevad/taanduvad, muutub inimene vähem vastuvõtlikuks automaatsetele stressireaktsioonidele ehk käivitajatele.

Teraapias kasutatavas seadmes on lai valik klienti puudutavaid mõttemustreid, piiravaid uskumusi ning negatiivseid emotsioone, nagu näiteks:

 • ärevus, 
 • hirmud, 
 • viha, 
 • kurbus/melanhoolsus, 
 • madal enesehinnang/ebapiisavuse tunne, 
 • süütunne, 
 • üksindus, 
 • kurnatus/väsimus, 
 • sallimatus jne. 

Igal kliendil on just lähtuvalt enda elukogemustest välja kujunenud ja kinnistunud endale omapärased negatiivsed mõttevormid ja blokeeringud. Sellest tulenevalt on antud teraapia toeks väga erinevate ja mitmekülgsete teemade puhul.

Kõige sagedamini on viimastel aastatel pöördunud MER Biofeedback® teraapiasse täiskasvanud, kelle mureks on:

 • läbipõlemine ja kohustuste liigsus, 
 • ärevushäired, 
 • ebarealistlikud muremõtted ja hirmud, 
 • depressioon, 
 • lein või 
 • sõltuvused. 

Laste puhul on sagedasemad pöördumise põhjused:

 • erinevad hirmud (ka foobiad), 
 • käitumuslikud eripärad, 
 • sundliigutused/-häälitsused (tikid) ja 
 • aktiivsus- ja tähelepanuhäirest (ATH) tulenevad raskused. 

Lisaks vajavad inimesed tuge muutuste ja suurenenud igapäevase stressiga toimetulekul. Loe klientide kogemusi MER Biofeedback® teraapiaga SIIN

Mida MER Biofeedback® päriselt annab? Klientide kogemused.

Esimesel teraapiaseansil keskendutakse eelkõige keha ja meele rahustamisele ja lõdvestamisele ning pealetükkivate mõtete vaigistamisele. Järgnevatel seanssidel keskendutakse kiht-kihi haaval erinevate juurpõhjuste tasakaalustamisele. 

Põhjused, miks inimese vaimne enesetunne on parajasti selline nagu see on, võivad olla väga erineva ulatuse ja ampluaaga. Sellest omakorda sõltub, kui palju peaks teraapias käima. See vajadus on igal üksikul isikul erinev.

Lifekeskus Tartu

Järgneval teraapiaseansil testib terapeut uuesti eelmisel seansil ilmsiks tulnud suuremaid stressoreid ja vajadusel tasakaalustab need teistkordselt. Stressinäitajad, mis on uuesti vahepealsel perioodil tasakaalust välja läinud, annavad terapeudile vihjeid, milliseid stressinäitajaid lisaks testida. Tasakaalustatakse järgmisi stressoreid ehk minnakse uutesse ja sügavamatesse alateadlikkesse kihtidesse.

Klientide tagasiside:

 • Ärevus ja hirmud taanduvad enamikel peale esimest või paari esimest seanssi.
 • Paraneb võimekus tulla toime igapäevase stressiga.
 • Sundmõtted ja varasem mõtete segadus ja -rohkus on taandunud ning meel on vaigistatud; suudetakse oma mõtteid paremini organiseerida või vajadusel neist distantseeruda.
 • Märgatakse, et on rohkem energiat, entusiasmi ja rõõmu. Selle tulemusel tajutakse igapäeva olukordi ja inimesi võrreldes varasemaga teisiti.
 • Usaldatakse rohkem oma sisetunnet (mis on õige/vale ja mida soovitakse) ning julgetakse teha soovitud muudatusi oma elus.
 • Parem ja selgem arusaamine iseendast, olukordadest ja teistest inimestest.
 • Paranenud on suutlikkus muutuvate olukordadega paremini toime tulla ning nähakse erinevaid positiivseid lahendusi ja perspektiive.

Teraapiaprotsessi käigus on võimalus ennast paremini tundma õppida ehk näha enda sisemaailmas toimuvat. Klient teadvustab kahjustavaid käitumismustreid ning muutub nende suhtes tähelepanelikumaks, millest lähtuvalt on tal edaspidi parem võimalus jälgida enda käitumismustreid ja teha läbi selle positiivseid muutusi oma elukvaliteedi parandamiseks.

leinast ja leinamisest

„Miks elada valuga aastaid, kui on võimalik seda leevendada? Minu mõttemaailm on tänu biofeedback teraapiale täielikult muutunud. Mõne kuuga tulin välja suurest kurvameelsusest ja suutsin lahti lasta raskustundest. Tean, et ilma abita ma ei ole seda osanud teha. Julgustan inimesi avastama vaimse tervise maailma avatumalt ja mitte häbeneda rasketel hetkedel abi otsida.” – Kristel (29)

Loe Kristeli lugu SIIN.

Allikad

Me oleme biofeedback teraapia teerajajad Eestis.