Tööle pühendunud Steni lugu – Läbipõlemine puhkusel
Sten (39 a)
Olin parasjagu Tais pikal puhkusel, kui tundsin, et läbipõlemine on juba käega katsutavas kauguses. Tööga seotud sundmõtted peas keerlemas, kõikusin kuskil läbipõlemise ja depressiooni vahepeal. Paradoksaalselt mõjus selline kiire piduritõmbamine ja tööst eemaldumine mulle väga raskelt.
Siis lõin arvuti lahti ja otsisin internetist võimalikke lahendusi. Õnneliku juhuse tahtel sattusin Lifekeskuse lehele. Tundsin juba üksnes teiste inimeste kogemuslugusid lugedes leevendust. Panin veel Tais olles endale teraapiasse aja ja kui tagasi Eestisse jõudsin, läksin kohe kohale.

Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.
Esimest teraapiaseanssi ma nii väga hästi ei mäletagi, aga selgelt on meeles, kuidas pärast koju jõudes istusin diivanile ja taipasin, et mu pea on mõtetest tühi. Muigasin omaette ja tõdesin, et saigi mälupulk puhtaks tehtud, nagu terapeut oli rääkinud. Efekt oli suur ja meeldejääv, seda on keeruline sõnadesse panna.
Pärast seda olen teraapias käinud korra kuus ja nüüdseks nii juba üle aasta. Kui elu on enam-vähem heas tasakaalus, siis teraapiajärgne efekt ei ole nii võimas, kuid teraapias käimine ise on minu jaoks lõõgastav. Tunnen, et ma ei oskaks üksi olles lõdvestuda sellisel moel nagu ma seal olles seda suudan.
Olen üle kahekümne aasta töötanud nagu orav rattas ja töö on alati minu muu elu ning puhkusega kaasas käinud. Selleks, et päriselt enda eluolu parandada, ei piisa ainult teraapiatoolis lõõgastumisest, vaid tuleb ise otsustavaid samme astuda.
Taipasin enda kohta, et mulle sobivad paremini aktiivsed puhkused. Lihtsalt lebotades on rohkem aega mõelda. Kui suusad on all, siis ei teki selliseid hetki. Samuti olen aktsepteerinud, et päris välja lülitada ma end puhkusel ei oska ning võtan aja, igal hommikul tund aega, et tööasjad üle vaadata.

Pilt on illustratiivne. Pildi autor Freepik.
Oluline on järjepidevus ja distsipliin. Igakuine teraapia on selle üks osa.
Eesmärk ei ole ju teraapias käia, vaid oma elu tasakaalu saada. Teraapia on lihtsalt selles protsessis toeks. Igapäevaselt olen endale kalendrisse märkinud kindlad pausid. Tegelikult on ette nähtud, et tööajal peaks olema 15-minutilised hetked, mil tööd ei tee. See ei ole niisama välja mõeldud, need on väga vajalikud. Ma võtan teadlikult need hetked ja teen muid asju. Viin auto pessu, käin juuksuris vms.
Minu jaoks on aastaid mureks olnud ka magamine. Mõni öö saan magada ainult 2-3 tundi ja kui nii on mitu ööd järjest, siis sellest on raske taastuda. Pärast esimesi teraapias käimisi oli uni väga hea. Magasin sügavalt ja isegi äratuskellani.
See kogemus tuleb igal ühel ise läbida, et aru saada, kui suur mõju MER Biofeedback® teraapial päriselt on. Tänu MER Biofeedback® teraapiale on mul pea selgem ja selle võrra lihtsam seatud eesmärkidest kinni pidada. Läbipõlemine oli juba päris lähedal, ma rohkem ei soovi seda kogeda.
Terapeut
Kristo Epner
Sten on käinud minu juures MER Biofeedback® teraapias järjepidevalt pea poolteist aastat – kord kuus, stabiilselt ja pühendunult. Sten on oma töös väga kohusetundlik ja pühendunud, kuid sageli on sellel ka teine külg. Teraapiasse jõudes oli ta läbipõlemise äärel, olles igapäevaselt väga hõivatud töö ja sellega seotud mõtetega. Kuna taoline intensiivsus tema elus oli kestnud pikalt ja ta jätkab vastutusrikkal positsioonil töötamist, siis on taoline pikema aja vältel teraapia läbimine asjakohane ja teda toetav.
Iga kord, kui ta Lifekeskusesse siseneb, on tal särav naeratus ja siiras ootus eesseisva seansi suhtes. Me alustame seanssi alati tagasisidestamisega – arutame eelmise kuu jooksul olnud kogemusi, tähelepanekuid ning esile kerkinud mõtteid.
Sten on õppinud teraapias käimise perioodi jooksul oma keha väga hästi tunnetama. Ta on kirjeldanud, kuidas juba seansi ajal pingete vabastamise käigus keha lõõgastub, mis tekitab sügava rahutunde. See kehatunnetuse areng on aidanud tal märgata igapäevaelus, mis tegevused või mõtted tekitavad pinget – ning vastupidi, mis loovad kergust ja tasakaalu.
Tänu sellele teadvustamisele on Sten teinud oma elus sujuvaid, kuid sisukaid muudatusi. Näiteks tööelus jälgib ta teadlikumalt puhkepauside vajadust ning pöörab rohkem tähelepanu nii oma keha kui ka vaimu seisundile. See on imeline näide, kuidas sisemine teadlikkus loob välist tasakaalu.
Tutvu teiste sarnaste lugudega
Meie terapeudid
Lifekeskuses töötavad ainult vastava koolituse läbinud ja sertifitseeritud MER Biofeedback™ terapeudid.
Ülle
Toomeoja
Ülle on pühendunud biofeedback teraapia praktiseerimisele alates 2003. aastast.
Angelika
Randjärv
Angelika on just läbi biofeedback teraapia praktiseerimise leidnud oma südame tee.
Veronika
Allas
Veronika teab kogemuslikult, et biofeedback teraapia abiga on võimalik jõuda sisemise rahuloluni.
Kristo Epner
Kristo soovib biofeedback terapeudina julgustada kliente võtma ette muudatusi oma elukvaliteedi parandamiseks.
Katrin
Kikerpill
Katrin aitab inimestel üles leida ja vabastada takistavad mõttemustrid, mis ei lase neil elu kergusega nautida.
Alice
Aav
Alice teab, et emotsionaalse keha tervendamine avab ukse füüsilise keha tervenemiseks.
Marili
Otstavel
Marili loodab biofeedback teraapia terapeudina pakkuda klientidele eneseleidmist ja -usaldamist.